Bir yazılım dağıtım aracının kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik değerlendirilmesi
User experience and usability evaluation of a software deployment tool
- Tez No: 894579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ONAY DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin artmasıyla birlikte yazılım araçlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Yazılım kalite özelliklerinden biri olan kullanılabilirliğin sağlanması, bu yazılım destek araçlarının yazılım geliştirme süreçlerine olumlu katkı sağlaması açısından önemlidir. Bu çalışmada yazılım dağıtım araçlarından Urbancode Udeploy dağıtım aracı kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi (KD) açısından incelenmiştir. İlk olarak uzman temelli değerlendirme yöntemlerinden biri olan Bilişsel Gezinti (BG) yöntemi ile sonra da kullanıcı temelli değerlendirme kapsamında 8 katılımcı ile bir kullanıcı çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araç ile tamamlamaları için görevler verilmiş ve görev tamamlama süreleri, hataları ve sesli düşünceleri kaydedilmiştir. Katılımcılardan ayrıca aracın kullanılabilirliğine yönelik Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SKÖ) ile ve KD değerlendirmesine yönelik olarak da Kullanıcı Deneyimi Anketi (KDA) ile değerlendirme yapmaları istenmiştir. Son olarak genel değerlendirmelerine yönelik görüşmeler yapılmıştır. Tespit edilen kullanılabilirlik sorunları bazı fonksiyonların uygulama arayüzünde yeterince görünmemesi, dağıtım ekranında gereksiz parametrelerin kullanılmasının karmaşıklığa neden olması, fonksiyon ve menü isimlerin yeterince açık olmamasıdır. Çözüm önerileri olarak da menülerin daha anlaşılır ve erişimi kolay olabilmesi, web sitesi indeks haritasının bulunması ve dağıtım ekranın sadeleştirilmesi olarak sayılabilir. Çalışma, kullanılabilirlik sorunlarını belirlemede ve çözüm önerileri sunmada Bilişsel Gezinti yöntemi ile kullanıcı çalışmasının birbirini tamamlayıcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for software support tools is increasing every day with the growth of digitalization, . Ensuring usability, which is one of the software quality characteristics, is important for these software support tools to contribute positively to software development processes. In this study, the Urbancode Udeploy deployment tool, one of the software deployment tools was examined in terms of usability and user experience (UX). First the tool was evaluated with the cognitive walkthrough method which is one of the expert-based evaluation methods then a user studywith 8 participants was conducted as part of the of the user-based evaluation. Participants were given tasks to complete with the tool, and task completion times, errors, and think aloud data were recorded. Participants were also asked to evaluate the usability of the tool with the System Usability Scale (SUS) and the User Experience with the User Experience Questionnaire (UEQ). Finally, interviews were conducted for their general evaluations. The usability problems identified were that some functions were not sufficiently visible on the application interface, the use of unnecessary parameters on the deployment interface caused complexity, and function and menu names were not clear enough. Suggested solutions include making menus more understandable and easily accessible, providing a web site index map, and simplifying the deployment interface. The study demonstrates that the results gathered by Cognitive Walkthrough method and user study complemented each other in identifying usability issues and proposing solutions.