Orjinal sentez karbon kuantum noktalarının polifenol oksidaz enzimi üzerine ın vıtro etkilerinin araştırılması
Investigation of the in vitro effects of original synthesis carbon quantum dots on polyphenol oxidaze enzyme
- Tez No: 894599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; Polifenol oksidaz enzimi (PPO), muz (Musa cavendishii) meyvesinden Sepharose 4B-L-tirozin-p-amino benzoikasit kimyasal yapısına sahip afinite jeli kullanılarak saflaştırılmıştır. Çalışmada enzim kaynağı olarak kullanılan ithal muz meyveleri, Kocaeli ilindeki marketlerden temin edilmiştir. Spektrofotometrik deneysel çalışmalar, 420 nm'de 0. ve 1. dakikadaki absorbans değerleri belirlenerek yapılmıştır. TEB-1 kodu ile başlayıp TEB-26 kodu ile son bulan 26 farklı orijinal sentez karbon kuantum noktalarının PPO enzimine karşı in vitro etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel verilerle PPO enzimine ait saflaştırma % aktivite-[İnhibitör Konsantrasyonu] grafikleri oluşturulmuştur. Bu grafiklerin regrasyon analizi yapılarak, her bir orijinal Sülfonamid türevinin inhibisyon sabiti olan IC50 değeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Polyphenol oxidase enzyme (PPO), Sepharose from banana (Musa cavendishii) fruit it was purified using affinity gel with the chemical structure of 4B-L-tyrosine-p-amino benzoic acid. Banana fruits used as enzyme sources in the study were obtained from markets in Kocaeli province. Spectrophotometric experimental studies, absorbance at 0 and 1 minute at 420 nm. Values were determined. 26 different ones starting with the TEB-1 code and ending with the TEB-26 code. The in vitro effects of the original synthesized compounds against the PPO enzyme were experimentally investigated. % activity-[Inhibitor Concentration] graphs were created with experimental data. This By performing regression analysis of the graphs, IC50, the inhibition constant of each original Sulfonamide derivative,