Sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretmen öz yeterlik algılarıyla kaynaştırma eğitimi yeterlilikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between social studies teachers' perceptions of teacher self-efficacy and their inclusion education competencies
  1. Tez No: 894604
  2. Yazar: GÜLER SAYLAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ, DOÇ. DR. YAKUP AYAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğretmen öz yeterlik algılarıyla kaynaştırma eğitimi yeterlilikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesi kullanılarak yapılmıştır. Bu modelde ilişkisi olduğu varsayılan iki yâda daha fazla sayıda olan değişkenler arasındaki etkileşim ele alınmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 yılı eğitim-öğretim dönemi İstanbul ilinde Şile, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Kartal ilçelerinde görevli sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. 117 kadın, 122 erkek toplam 239 sosyal bilgiler öğretmeni ile çalışma yapılmıştır. Araştırmada örneklemde yer alan sosyal bilgiler öğretmenleri ile kişisel bilgi formu, öğretmen öz yeterlik ölçeği ve kaynaştırma eğitimi yeterlilikleri anket çalışmaları veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bu anketlerin seçilim aşamasında literatürdeki taramalar ve önceki yapılmış olan araştırmalar göz önünde bulundurulmuştur. Kişisel bilgi formu hazırlanırken uzmanların görüşlerine dikkat ederek, yapılan uygulama öncesi çalışmalar ile son şekli verilmiştir. Anketler de kullanılmadan önce ön uygulamalar yapılarak kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 sürümü ile analiz edilmiştir. SPSS verilerine göre elde edilen sonuçlarda normal dağılım olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda ölçeğin alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla Independent Samples T Testi ve One Way ANOVA testleri uygulanmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yaşa, cinsiyete, kıdem yılına, sınıfında kaynaştırma öğrencisi olma durumuna, lisans döneminde özel eğitim dersi almasına, özel eğitime dair etkinlik, seminer vb katılması durumlarına göre öz yeterlilik algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kaynaştırma eğitimi yeterliliklerinin de lisans döneminde özel eğitim dersi alınıp alınmaması, özel eğitime yönelik seminer, kurs vb. etkinliklere katılımına, sınıflarındaki kaynaştırma öğrencisi sayısı, kıdem yılı, cinsiyet ve yaşa göre değiştiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social studies teachers' teacher self-efficacy perceptions and inclusive education competencies was examined. The research was carried out within the framework of the relational scanning model. In this model, the interaction between two or more variables that are assumed to be related is taken into account. The participants of the research consist of social studies teachers working in Şile, Sancaktepe, Sultanbeyli and Kartal districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year. The research was conducted with a total of 239 social studies teachers, 117 of whom were female and 122 of whom were male. Personal information formula, teacher self-efficacy performance and interactive education competencies surveys were used as data collection tools with the social studies teachers in the study. These surveys were selected considering the literature review and previous reviews. During the restructuring of the personal information formula, it is not distributed as developed, but is given its final form through preliminary application. In surveys, preliminary applications are used before use. The collected data were analyzed with SPSS version 25.0. The results obtained according to the SPSS system revealed a normal distribution. At the same time, Independent Samples T Test and One Way ANOVA tests were developed to determine whether there are significant differences between the sub-dimensions of performance. The survival of social studies depends on gender, seniority, the period of being an inclusion student in the classroom, taking special education courses during the undergraduate period, daily activities, seminars, etc. in special education. It was reached in places where self-efficacy perceptions were high compared to their participation status. Inclusive education qualifications are also required by taking special education courses during the undergraduate period, seminars, courses, etc. for special education. Information was obtained that varied according to the addition of activities, the number of students in the classes, seniority, gender and age.