Ses ve özellikleri ünitesinde biyomimikri uygulamalarıyla zenginleştirilmiş mühendislik tasarım temelli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin günlük yaşamla ilişkilendirme, STEM'e yönelik tutum ve biyomimikriye yönelik tutumlarına etkileri
Effects of engineering design-based education enriched with biomimicry applications in the sound and its features unit, on 6th grade students' association with daily life, attitude towards STEM and attitudes towards biomimicry
  1. Tez No: 894603
  2. Yazar: ESRA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KALTAKÇI GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırma, altıncı sınıf öğrencilerinin Ses ve Özellikleri ünitesinde biyomimikri uygulamalarıyla zenginleştirilmiş mühendislik tasarım temelli öğretimin günlük yaşamla ilişkilendirme, STEM'e yönelik tutum ve biyomimikriye yönelik tutumlarına etkilerini incelemektedir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel deseni ile deney grubunda ve kontrol grubunda ikişer şube ile yürütülmüştür. Uygulama öncesi grupları oluşturacak şubelerin denkliğinin araştırılması için biyomimikri farkındalık anketi (BFA) uygulanarak öğrencilerin biyomimikri hakkındaki farkındalıkları ölçülüp sınıfların deney ve kontrol gruplarına rastgele ataması yapılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, Ankara ili Mamak ilçesinde öğrenim gören 109 altıncı sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilere 22 ders saati boyunca biyomimikri uygulamalarıyla zenginleştirilmiş mühendislik tasarım temelli öğretim uygulanırken, kontrol grubunda yer alan öğrencilere ise mevcut öğretim programında yer alan etkinlikler uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak Günlük Yaşamla İlişkilendirme Testi (GYİT), Biyomimikri Tutum Ölçeği (BTÖ) ve STEM Tutum Ölçeği (STÖ) ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin ses ve özellikleri ünitesine yönelik günlük yaşamla ilişkilendirme, biyomimikri tutum ve STEM'e yönelik tutum ön test ve son test puanlarının karşılaştırılması çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) testi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, deney grubunda yer alan öğrencilerin günlük yaşamla ilişkilendirme, STEM'e yönelik tutum ve biyomimikriye yönelik tutumlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, biyomimikri uygulamalarıyla zenginleştirilmiş mühendislik tasarım temelli öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin günlük yaşamla ilişkilendirme, STEM'e yönelik tutum ve biyomimikriye yönelik tutumlarını geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğretmenlere, MEB'e, öğretim programı geliştiricilerine, üniversitelere ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of biomimicry-enriched engineering design-based instruction on sixth graders' association with daily life, STEM attitude, and biomimicry attitude in the Sound and Its Properties unit. The research was conducted using a pre-test-post-test quasi-experimental design with two classes in each of the experimental and control groups. To ensure the equivalence of the classes before the application, the Biomimicry Awareness Questionnaire (BAQ) was administered to measure students' awareness of biomimicry, and the classes were randomly assigned to the experimental and control groups. The study was conducted with 109 sixth-grade students attending schools in the Mamak district of Ankara province in the second semester of the 2022-2023 academic year. Biomimicry-enriched engineering design-based instruction was applied to the students in the experimental group for 22 lesson hours, while the students in the control group were exposed to the activities included in the existing curriculum. The Daily Life Association Test (DLAT) in the sound topic, Biomimicry Attitude Scale (BAS), and STEM Attitude Scale (SAS) were administered as pre-tests and post-tests to collect data. The pre-test and post-test scores of the students' association with daily life, biomimicry attitude, and STEM attitude in the sound and properties unit were compared using multivariate analysis of covariance (MANCOVA). The findings of the study revealed that the students in the experimental group had significantly higher levels of association with daily life, STEM attitude, and biomimicry attitude than those in the control group. The results indicate that biomimicry-enriched engineering design-based instruction is an effective method for developing sixth graders' association with daily life, STEM attitude, and biomimicry attitude. Recommendations were made for teachers, the Ministry of National Education (MEB), curriculum developers, universities, and researchers based on the findings.