The impact of monetary policy on bank balance sheets
- Tez No: 89463
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Özet Genel kabul gören görüşe göre para politikası uzun dönemde nötrdür, ama kısa dönemde reel ekonomik aktivite üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu genel kabule rağmen, para politikasının ekonomiyi hangi yollar vasıtası ile etkilediği üzerinde kesin bir uzlaşma yoktur. Yaygm görüşe göre bankalar, para politikasının aktarım mekanizmasında önemli bir rol üstlenirler, ancak bankaların bu işlevlerini nasıl yerine getirdikleri oldukça tartışmalıdır. Bu tartışmalara bir çözüm olarak para kanalı ve kredi kanalı olmak üzere iki görüş öne sürülmüştür. Bu çalışmada bankaların para politikasının aktarım mekanizmasındaki rolü araştırılmıştır. Daha spesifik olarak, para politikasının GSMH'yı banka kredileri vasıtası ile etkileyip etkileyemediği incelenmiştir. Bu inceleme banka bilançosundaki değişik kalemlerin, özellikle mevduat, kredi ve menkul değerler kalemlerinin para politikasındaki değişiklere nasıl tepki verdiğine bakılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada para politikasına proxy olarak interbank faiz oranı kullanılmıştır. Dolayısıyla, interbank faiz oranındaki yükselme sıkı para politikasını ya da para politikasında bir daralmayı, buna karşın interbank faiz oranındaki bir düşme de gevşek para politikasını ya da para politikasında bir genişlemeyi göstermektedir. İlgili çalışma yapılırken hem toplam (konsolide) bilanço verileri, hem de bölünmüş bilanço verileri kullanılmıştır. Çünkü bu iki tip veri kullanımının kendi avantajları ve dezavantajlar vardır ve birbirini tamamlayıcı sonuçlar vermektedir. Bu iki tip veri için iki ayrı veri kullanılmıştır ve sonuçlar OLS regresyon analiz metodu kullanılarak elde edilmiştir. Ampirik çalışmadan elde edilen sonuçlar Türkiye'de herhangi bir kredi kanalının varlığım desteklememektedir. Banka kredileri parasal şoka karşı pasif kalmakta ve merkez bankasının uyguladığı para politikasın GSMH'yı banka kredileri vasıtası ile etkilediği bir aktarım kanalı çok zayıf görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract According to the conventional wisdom, monetary policy is neutral over the long run but it influences the course of real economic activity in the short run significantly. Despite this general acceptance, there exists much less of a consensus on the precise ways through which it affects the real economy. There is widespread belief that banks play a significant role in the transmission process but the precise role that banks play is highly controversial. Two views have been proposed to find a solution to this issue, namely the money channel and the credit channel or lending channel. The role of banks in the transmission process of the monetary policy is examined in this work. More specifically, it has been investigated that whether monetary policy influences aggregate output through the loans that banks make. This is accomplished by analyzing the response of bank balance sheets, particularly their deposits, loans, and securities holdings, to changes in monetary policy. Interbank loan rate is used as a proxy for the stance of monetary policy. Accordingly, an increase in the interbank loan rate shows monetary tightening, or contractionary monetary policy, whereas, a decrease in the interbank loan rate shows easy monetary policy. While executing the empirical research, both aggregate and disaggregated data are used, since each has its own advantages and disadvantages, and the results obtained complement each other. Two models are used for each of the aggregate and disaggregated data and the results are obtained by the regression analysis method OLS. The results of the empirical analysis does not support the importance of a lending channel in Turkey. Bank loans are passive toward monetary shock and the lending channel through which monetary policy affects aggregate output is very weak.