Is there an active credit channel in Turkey? evidence based on manufacturing firms' balance sheets
Türkiye'de aktif kredi kanalı var mı? imalat sanayi firmaları bilançoları üzerine bir çalışma
- Tez No: 471883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1996-2015 yılları arasında Türkiye'de bilanço kanalı ve banka kredisi kanalının varlığının firmaların bilanço verileri kullanılarak panel ekonometri teknikleriyle test edilmesidir. Firma bilanço verileri kredi kanalının işleyişinin değerlendirilmesi açısından oldukça yararlı bilgiler sunmaktadır. Birbirinden farklı bağımlı ve bağımsız değişkenlerle panel birimlerinin heterojen olduğu durumlarda birimlere özgü sabit ve eğim katsayılarının elde edilmesine imkân veren rassal katsayılı regresyon modelleri oluşturulmuştur. Böylece, farklı ölçeklerdeki firmaların para politikası değişimlerine verdikleri heterojen tepkiler tespit edilebilmiştir. Para politikası değişikliklerinin firmaların dış finansman tercihleri üzerindeki etkisini içeren regresyon seti, bilanço ve banka kredisi kanallarının teorik altyapısına uygun şekilde seçilmiştir. Elde edilen ampirik sonuçlar hem genişleme hem de sıkılaşma dönemlerinde tüm firmaların bilançolarındaki kısa vadeli banka kredileri hacminde bir düşüş yaşadığını göstermektedir. Parasal daralma dönemlerinde söz konusu durumun daha belirgin olduğu, ayrıca büyük firmaların kısa dönemli banka kredisi borçlarının daralma dönemlerinde diğer firmalara nazaran daha fazla azaldığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla, söz konusu bulguların bilanço kanalı teorisiyle örtüşmediği ortaya konulmaktadır. Öte yandan, regresyon sonuçları para politikası değişikliklerinin imalat sanayi firmalarının dış finansman kompozisyonlarını değiştirdiğini göstermektedir. Hem parasal daralma hem de genişleme dönemlerinde sıkılaştırıcı para politikalarının firmaların banka kredilerinin dış borçlarına oranını, banka dışı borçların dış borçlarına oranına nazaran azalttığı, ancak diğer finansman araçlarının banka kredilerinin tam ikamesi olmadığı belirlenmiştir. Böylelikle, ampirik bulguların incelenen dönemde Türkiye'de çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the validity of balance sheet and bank lending channels in Turkish setting by using panel econometric techniques over firm balance sheet data for a period of 1996-2015. Firm balance sheet data give quite useful information to assess functioning of the credit channel. This study uses a battery of dependent variables, firm-specific variables and monetary policy indicator. Since the study aims to indicate heterogeneities across firms, it uses random coefficient model. Thus, this model makes possible the analysis of heterogeneous responses of firms with different scales to monetary policy changes. The set of regressions that incorporate impact of the changes in monetary policy over external funding choices of firms is designated in accordance with the balance sheet and bank lending channels. Findings of this study indicate that all firms experience a decline in the volume of bank financing in both loosening and tightening periods and the results are more noticeable during monetary tightening. Hence, these findings are not consistent with balance sheet channel theory. Moreover, findings of the set of regressions show that monetary policy changes lead manufacturing firms to modify the composition of external financing. Firms rearrange their financing needs across bank credits and other debt instruments by decreasing the proportion of bank loans relative to non-bank debt instruments in both loosening and tightening times. However, findings indicate that non-bank debt instruments are not perfect substitutes for bank loans. Thus, empirical findings support the view that bank lending channel worked in Turkish setting in the examined period.