Myoma uteri nedeniyle myomektomi yapılan olgularda; preoperatif uterin arter embolizasyonu ve intraoperatif uterin arter turnike yöntemlerinin sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of the outcomes of preoperative uterine artery embolization and intraoperative uterine artery tourniquet techniques in cases undergoing myomectomy due to uterine myoma
- Tez No: 894630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL USLU YUVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, myoma uteri tanısı nedeniyle myomektomi uygulanan hastalarda, preoperatif uterin arter embolizasyonu (PUAE) ile intraoperatif uterin arter turnike yöntemlerinin hemostaz üzerindeki etkileri ve intraoperatif ve postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Eylül 2020 – Eylül 2024 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde myomektomi yapılan 18-49 yaş aralığındaki 54 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif görüntülemeleri kontrastlı MRI ile gerçekleştirilmiş ve tüm ameliyatlar aynı cerrahlar tarafından yapılmıştır. Uterus hacmi, myom hacmi, ameliyat süresi, kanama miktarı, hemogram düşüşü, dren çalışma miktarı, hastanede yatış süresi ve günlük yaşama dönüş süresi gibi parametreler değerlendirilmiştir. BULGULAR: Her iki grup arasında demografik veriler ve myom özellikleri açısından anlamlı bir fark (p>0.05) tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the outcomes of preoperative uterine artery embolization and ıntraoperative uterine artery tourniquet techniques in patients undergoing myomectomy for uterine myoma AIM: This study aims to compare the hemostatic outcomes of preoperative uterine artery embolization (PUAE) with the intraoperative uterine artery tourniquet method in patients undergoing myomectomy for myoma uteri. MATERIALS AND METHODS: Fifty-four patients aged 18-49 who underwent myomectomy between September 2020 and September 2024 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Sakarya University School of Medicine, were included in the study. Preoperative imaging was performed using contrast-enhanced MRI, and surgeries were conducted by the same operators. Parameters such as uterine volume, myoma volume, operative time, blood loss, hemoglobin drop, drainage amount, length of hospital stay, and time to return to daily activities were evaluated. RESULTS: There were no significant differences in demographic data and myoma characteristics between the two groups (p>0.05).