Hepatosteatozlu obez hastalarda enerji ve ileri glukasyon son ürün içeriği azaltılmış diyetlerin inflamasyon ve biyokimyasal bulgular üzerine etkisi
The effects of energy and advanced glycation end-product reduced diets on inflammation and biochemical markers in obese patients with hepatosteatosis
- Tez No: 894635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı hepatosteatozlu obez bireylerde enerjisi azaltılmış az yağlı ve az kolesterollü diyetin ve ek olarak kuru ısıda pişirme yöntemleri yerine, nemli ısıda pişirme yöntemlerinin kullanımı tavsiye edilerek enerji ve AGE içeriği azaltılmış az yağlı ve az kolesterollü diyetin serum AGE düzeylerine, antropometrik ölçümler ile inflamasyon ve kan biyokimyasal bulgular üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada hepatosteatozlu bireyler iki gruba ayrılarak enerjisi azaltılmış az yağlı az kolesterollü diyet tedavisi (standart diyet-grup SD:12) ile enerjisi ve AGE içeriği azaltılmış az yağlı ve az kolesterollü diyet tedavisi (düşük AGE içerikli standart diyet- grup DASD:12) 12 hafta süresince uygulanmıştır. Bireylerin ayda bir sıklıkla kan basıncı, vücut ağırlığı, vücut kompozisyonları ölçülmüş ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Çalışma sonunda her iki grupta da BKİ, vücut yağ kütlesi, bel çevresi gibi antropometrik ölçüm değerlerlerinde anlamlı düzeyde azalma görülmüştür (p0,05). TNF-α düzeylerinin grup DASD'da çalışma sonunda azaldığı (p=0,02) ve bu sonucun grup SD'ye kıyasla daha düşük olduğu belirlenmiştir (p=0,033). Hepatosteatozlu bireylerde pişirme yöntemlerinde yapılacak değişiklik ile AGE içeriği azaltılmış diyet tedavisinin hastalık üzerinde olumlu etkilerin gözlenebilmesi için daha fazla çalışma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the effects of low-fat, low-cholesterol diet with energy reduced and a low-fat, low-cholesterol diet with energy and AGE reduced diet by recommending moist-heat cooking methods instead of dry-heat cooking methods on serum AGE levels, anthropometric measurements, inflammation and blood biochemical markers in obese individuals with hepatosteatosis. Individuals with diagnosed hepatosteatosis were divided into two groups; group LFSA (low- fat standart AGE diet; n=12) and group LFLA (low fat and low AGE diet; n=12) receiving treatments including energy and fat reduced low cholesterol diet and energy, AGE and fat reduced low cholesterol diet for 12 weeks in this study. Individuals' blood pressure, body weight, and body composition were measured once a month and anthropometric measurements were taken. Significant reduction was observed in anthropometric measurements such as body fat mass, waist circumference and BMI in both groups at the end of the study (p0,05). TNF-α levels reduced in group LFLA (p=0,02) at the end of study and this value was statistically lower than group LFSA (p=0,033). Further studies are required to observe the positive effects of dietary treatment with reduced AGE content on the disease by changing the cooking methods in individuals with hepatosteatosis.