Russian security policy after the end of the cold war
- Tez No: 89465
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
IV ÖZET Soğuk Savaş sonrarsı dönemde, devletlerin güvenlik öncelikleri askeri alandan askeri olmayan alanlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu dönemde güvenlik kavramında genişleme olmuştur. Rusya' mn güvenlik politikası da bu açıdan incelenmesi gerekmektedir. İki kutuplu sistemin sona ermesi devletlerin güvenlik politikalarını etkilemiştir. Ayrıca Soveyetler Birliği'nin dağılması da Rus güvenlik politikasını etkileyen temel faktörlerden birisidir. Soğuk Savaş döneminde iki kutuplu dünya sisteminin etkisiyle Sovyetler Birliği'nin güvenlik politikasının temelini askeri ve ideolojik konular oluştururken, iki kutuplu sistemin Sovyetlerin dağılmasyla birlikte sona ermesiyle, Rusya'nın güvenlik konusundaki öncellikleri de değişmiştir. Rusya'nın karşılaşmış olduğu temel güvenlik problemlerinin temelini ülke biütünlüğünün devam ettirilmesi oluşturmaktadır. Tabi olarak her devletin fiziksel bütünlüğüne önem vermesi gibi Rusya da bu konuya öncelik vermektedir. Bundan dolayı da devletin fiziki ve siyasi bütünlüğünün korunması temel güvenlik konusudur. Ülkede farklı milliyet, din ve kültürlerin varolması ayrılıkçı hareketlerin olma ihtimalini arttırmaktadır. Rusya'nın iç güvenlik politikası, ayrılıkçı ve milliyetçi hareketlerin engellenmesi ve ülkenin bütünlüğünün korunması için bir üst kimliğin oluşturulmasını öngörmektedir. Rusya için önemli güvenlik konularından birisi de ülkenin ekonomik durumunun iyileştirilmesidir. Bundan dolayı da hükümet ekonomik problemleri çözüme kavuşturacak politikaları ve çabalan desteklenmektedir. Batı yanlısı politikalann, batı ile yakın ilişkiler kurulması ve stratejik ortaklık, takip edilmesinin temelinde ekonomik düşünceler vardır. Rusya batıyı kendisi için tehdit olarak görmekten vazgeçmiş ve batı ile güvenlik ve ekonomik konularda işbirliğini desteklemiştir. Askeri alanda işbirliği yapılması Rusya'nın güvenlik kaygılarım azaltacak ve ekonomik sorunlara daha fazla önem verilecektir. Soğuk Savaş sonrası, Rusya' mn karşılaştığı tehditler askeri olmayan, ekonomi, çevre ve sosyalproblemlerdir. Fakat askeri konuların önemi göreceli olarak azalsa da Rusya askeriyeyi güvenliği sağlamada önemli bir araç olarak görmektedir. Rusya SSCB'nin yıkılmasından sonraki ilk yıllarda kendi iç problemleriyle ilgilenmek zorunda kaldığından, yakın çevre diye adlandırılan eski Sovyet Cumhuriyetlerine yeterince önem vermemiştir. Sovyetlerin dağılmasından sonra karşılaşılan ekonomik, siayasi ve sosyal problemler, Rusya'nın aktif dış politika uygulamasını engellemiş ve tüm bu problemlerin çözümümü de batı ile yakın ilişkiler kurulmasında görülmüştür. Bu bağlamda uzak doğu ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmiştir. Japonya ve Çin gbi ülkelerle aralarındaki toprak anlaşmazlığı gibi bir çok alandaki problemleri çözmek ve bu ülkelerin ekonomik potensiyelini kullanarak Rus ekonomisinin iyiliştirilmesi bu bölgeye yönelik Rus hedeflerindendir. Rusya tarih boyunca Balkanlara özel önem vermiş ve bu bölgede etkisini devam ettirmeyi amaçlamıştır. Bosna savaşı ve Kosova krizinin çözümünde aktif rol oynamaya çalışan Rusya, hem uluslararası alanda eski etkinliğini kazanmak ve bu bölgedeki nüfuzunu devam ettirmeye çalışmaktadır. Rusya ayrıca uluslar arasıgüvenlik kurumlarında kendisinin etkin olabileceklerini BM ve AGİT desteklerken NATO'nun genişlemesine ve gücünün artmasını karşı çıkmaktadır. ABD ile ise balayı dönemi olarak adlandırılan ve 1993 yılına kadar devam eden süre içerisnde yakın ilişkiler kurulmuştur. Her iki devlet Avrupa ve dünyada yeni bir güvenlik sistemi oluşturmak istemişlerdir. Rusya' mn uluslarası alanda etkisini kaybetmesi, Amerika' mn giderek hegemon olma çabalan ve NATO'nun genişlemseini Rusya'nın karşı çıkmasına karşın desteklemesi, Rusya'da batı ve Amerika karştı politikacıların Duma'da etkinliğini arttırması Amerika ile ilişkilere faklı bir boyut kazandırmıştır. Sonuç olarak Soğuk Savaş döneminde iki kutuplu sistemin etkisiyle askeri konular güvenlik politikalarında önemli bir yer tutmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde ise güvenlik kavramında genişleme olmuş ve askeri alandan farklı konular da güvnlik konusu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT States have focused their attention on the non-military issues in their security policies in the Post Cold War period. There was also extension in the concept of security in this period. Therefore, Russia's security policy should be studied from this perspective. End of the bipolar international system has influenced security policies of the states. In the cold War period the main security issue of Russia was about military and ideological issues. Particularly disintegration of the Soviet Union has also affected security policy of Russia. After the end of the bipolar system with the demise of the Soviet Union, security priorities of the Russian State changed. The basic security issue that Russia has faced is to save integrity of the state. It is natural that as every state gives the highest priority to the physical survival of the state, Russia has given importance to this subject. Therefore, preserving territorial and political integrity of the state is the main security issue. The multi-ethnic, multi-culture and multi- religious nature of Russia threatens its integrity as consequence of secessionist and nationalist movements. Russia's internal security policy requires prevention of secessionist and nationalist movements and creation of common culture. One of the important security issues for Russia is to improve economic conditions by solving economic problems. Hence the government supported policies and attempts that contribute to the improvement of economy. The Russian government followed pro-western policy, close relations and strategic partnership with the West, due to economic considerations. It no longer sees the West as ideological adversary and promotes relations in the economic and military fields. Cooperation in the military field would decline threats to Russia and enables it to pay attention on economic issues. The Russian government states that in the post-Cold War era the main threats that Russia faced are non-military threats such as economy, identity, environment, corruption, crime and other social problems. Ön the other hand, in spite of giving importance to the non-military issues, military has maintained its importance as a tool of providing security.Russia could not pay attention to the near abroad because of the fact that it had to solve its internal problems in the early post-Soviet period. Economic, social and political problems that Russia faced hindered maintenance of active foreign policy in the near abroad and the Middle East. The Russian government acknowledged that solution of all of these problems depended on the formation of close relations with the Western countries. In this context, Russia developed its relations with the Far Eastern countries. Main priorities of Russia regarding this region are solving problem, especially territorial problems, promoting military and economic cooperation and improving Russian economy by using economic potential of these countries. For centuries Russia has given special importance to the Balkans and aimed to retain its influence in this region. It also tried to increase its influence in the international arena and to maintain its spheres of influence in the Balkans through playing active role in the solution of Bosnian War and Kosovo Crisis. Furthermore, Russia supported international organisations such as UN and CSCE in which it can play active role in the solution of the crisis and opposed to the enlargement of NATO. Russia formed close relationship with the United States, called as honeymoon period and that lasted until the late 1993. Both states in that period agreed on the creation of new security structure in Europe and the world after the end of the Cold War. Decline of influence of Russia in international arena, American unilateralism, insistence of the US on the enlargement of NATO and rise of anti-western and anti-American political groups in Russia have altered the nature of Russian-United States relations. Russia rejected American unilateralism in international politics and thus searched for new allies such as China to counterbalance American influence and foster multi-polar order. In conclusion, military issues were regarded important security issues in the Cold War era as a result of bipolar nature of the international system. There occurred extension in the concept of security from military to non-military issues, environment, planet, economics, culture, and human rights, and all of these non-military issues gainedm importance in the security policies of the states. Russia has attached importance to the non- military issues and defined threats to its security in terms of non-military issues. But the military was regarded as an essential means of providing security. SUM». ?.- -*h -x"-' ^r^