İş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk etmeni olan şiddet'in sağlık hizmetlerinde yaşanan beyaz kod vakaları üzerinden değerlendirilmesi.
- Tez No: 894682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN, DR. MUHAMMET ERDÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşantımızda şiddet yayılma eğilimi göstermekte, hem topluda hem de iş hayatında yaygınlaşma eğilimi göstermekte olan şiddet, sağlık hizmeti sektörünü de ciddi bir biçimde etkilemekte olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda sağlıkta şiddeti önlemek için, olası planlanan uygulamalar, politikalar, iyileştirmeler ve diğer düzenlemelere katkı sağlayacağı düşündüğümüz bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza ait analiz sonucu veri ve bilgilerin olası şiddet önlenmesi açısından ciddi katkıların olacağının düşünmekteyiz. Bu kapsamda sağlıkta şiddete yönelik Sağlık Bakanlığının uyguladığı ve takip ettiği vakaların özellikle 2017-2022 yıllarında yaşanmış şiddet yaşanan vakalara ait bildirim formunda bulunan bilgilerin veri olarak düzenlenerek çalışma yürütülmüştür. Çalışmamız sonuçları grafiklerde hem oransal hem de sayısal olarak sonuçlar ortaya konulmuştur
Özet (Çeviri)
Violence tends to spread in our lives, and we can say that violence, which tends to spread both in society and in business life, seriously affects the healthcare sector. In this context, this study was carried out, which we think will contribute to possible planned practices, policies, improvements and other regulations to prevent violence in health. We believe that the data and information analyzed as a result of our study will contribute to the prevention of possible violence. In this context, the study was carried out by arranging the information in the notification form regarding the cases implemented and followed by the Ministry of Health regarding violence in health, especially the cases of violence that occurred between 2017 and 2022, as data. The results of our study are presented both proportionally and numerically in the graphics.