Hastane iş kazalarının Fine-Kinney yöntemi ile analizi: Tespitler ve öneriler
Analysis of hospital occupational accidents using the Fine-Kinney method: Findings and recommendations
- Tez No: 998118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kazalar, Hospitals, Accidents
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hastane ekosistemi; kesici-delici alet yaralanmalarından tıbbi cihaz kaynaklı radyasyona, enfeksiyöz ajanlara maruziyetten ergonomik zorlanmalara ve hasta yakınlarından kaynaklı şiddet olaylarına kadar geniş bir risk yelpazesini barındırmaktadır. Bu riskler sadece hastane çalışanları için değil, aynı zamanda hasta ve hasta yakınları için de ciddi tehditler teşkil etmektedir. Özellikle sağlık personelinin yaşadığı iş kazaları; iş gücü kaybına, tıbbi hataların artmasına ve kurumsal hizmet kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, söz konusu tehlikelerin kanıt temelli metodolojilerle tespit edilip önceliklendirilmesi, proaktif bir güvenlik kültürü oluşturulması açısından elzemdir. Bu araştırmanın amacı, Ankara'da bulunan bir özel hastanenin 01.01.2019-31.12.2024 tarihleri arasında gerçekleşmiş olan iş kazalarının risk analizini Fine-Kinney metodu ile değerlendirmektir. Fine-Kinney metodu; riskleri sadece olasılık değil, aynı zamanda maruziyet sıklığı ve sonucun şiddeti bakımından da ele alarak matematiksel bir skorlama sunar. Sağlık sektöründe kullanımı sınırlı olan bu yöntem, kaynakların en yüksek riskli alanlara (örneğin; biyolojik riskli atık yönetimi veya nöbet yorgunluğu kaynaklı kesici delici alet yaralanmaları) yönlendirilmesine olanak tanır. Çalışma kapsamında risk etmenleri; ergonomik (hasta taşıma vb.), kimyasal (dezenfektanlar, ilaçlar), biyolojik (kan yoluyla bulaşan hastalıklar), psikolojik (mobbing, tükenmişlik), fiziksel (kayma, düşme, radyasyon) faktörler olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların, yüksek riskli birimlerdeki (Ameliyathane, Yoğun Bakım, Acil Servis vb.) güvenlik açıklarını görünür kılması ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine risk yönetim stratejileri geliştirme noktasında bilimsel bir rehber teşkil etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The hospital ecosystem encompasses a wide spectrum of risks, ranging from needlestick and sharp object injuries to radiation exposure from medical devices, contact with infectious agents, ergonomic strain, and incidents of violence originating from patients' relatives. These risks pose significant threats not only to healthcare workers but also to patients and their companions. Occupational accidents experienced by healthcare personnel, in particular, lead to workforce loss, an increase in medical errors, and a decline in institutional service quality. Therefore, identifying and prioritizing these hazards through evidence-based methodologies is essential for establishing a proactive safety culture. The aim of this study is to evaluate the occupational accidents that occurred between January 1, 2019, and December 31, 2024, in a private hospital located in Ankara using the Fine-Kinney risk assessment method. The Fine-Kinney method provides a mathematical risk scoring system by considering not only the probability of occurrence but also the frequency of exposure and the severity of consequences. Although its use in the healthcare sector is limited, this method enables the allocation of resources to the highest-risk areas, such as biological waste management or needlestick injuries associated with fatigue during shift work. Within the scope of the study, risk factors were classified as ergonomic (e.g., patient handling), chemical (disinfectants, medications), biological (blood-borne infections), psychological (mobbing, burnout), and physical (slips, falls, radiation). The findings obtained from this research are expected to reveal safety gaps in high-risk units such as the Operating Room, Intensive Care Unit, and Emergency Department, and to serve as a scientific guide for occupational health and safety professionals in developing effective risk management strategies.