Hz. Âişe'nin sahâbeye yönelik istidrakleri ve değerlendirmesi
Hz. Aisha's corrections of the companions and their evaluation
- Tez No: 894687
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hadis tarihinde râvilerin birbirlerini düzelttikleri ve alana katkı sağladıkları bilinen bir husustur. Aynı durum sahâbe asrı için de geçerlidir. Bu tezde Hz. Âişe'nin istidrakleri ele alınmış; bunlar arasından özellikle sıhhatinde ciddi bir problem olmayan ve geçmişte tartışma konusu olmuş ve temsil güçü yüksek olan örnekler seçilerek incelemeye tabi tutulmuştur. Sonuç itibarıyla, hadis rivayetine isabetli tenkitleriyle tanınan Hz. Âişe'nin haklılık payının vuzuha kavuşması yanında, bazen onun, istidrak ve itirazlarında haklı olmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact in the history of hadith that the narrators corrected each other and contributed to the field. The same is true for the century of the Companions. In this thesis, the contributions of Hazrat Aishah are discussed; among these, examples that do not have any serious problems in their authenticity and have practical contemporary value are selected and subjected to analysis. As a result, besides the clarification of the rightness of Hazrat Aishah, who is known for her accurate contributions to the narration of hadith, it has also been determined that sometimes she was not right in her istidraks and objections.