منهج ابن كمال باشا في شرح كتاب رياض الصالحين(دراسة تحليلية نقدية)
İbn Kemal Paşa'nın Riyâzü's-Sâlihîn kitabının şerhindeki metodu(Kritik analitik çalışma)
- Tez No: 894686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYMAN JASSIM MOHAMMED ALDOORI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Riyâzü's-Sâlihîn, Müslümanlar Arasında Büyük Kabul Gören Eserlerden Biridir. Bu Kitabı, Müellifi İmam Yahya Bin Şeref En-Nevevî (ö. 676/1277), İslami Eğitim Ve Edep Konuları Yanında İbadetler Ve Muameleler Gibi Birçok Konuyu İçeren Bölümler Ve Bablar dahilinde tasnif etmiştir. Alimler, Müslümanlar Arasında Büyük Öneme Sahip Olan Bu Kitaba Büyük Bir Özen Göstermişler Ve Şerh Ve Tahkik Etmişlerdir. Bu Alimler Arasında Osmanlı Devleti'nin Onuncu Hicri Yüzyılında Yaşamış Olan Ve Fetva Makamında Bulunmuş Olan İbn Kemal Paşa (ö. 940/1534) Da Bulunmaktadır. İbn Kemal Paşa'nın Riyâzü's-Sâlihîn'e Yazdığı Şerh, Kitabın İlk Şerhidir Ve Ona“El-Fevâidü'l-Mutra'a'l-Hiyâz fî Şerhi Kitâbi'r-Riyâz”Adını Vermiştir. İbn Kemal Paşa'nın Şerhi, Büyük Ölçüde Müfessirlerin Ve Hadis Şârihlerinin Görüşlerini İçeren Kapsamlı Bir Eser Olarak Öne Çıkmaktadır. Bu Tez, İbn Kemal Paşa'nın Riyâzü's-Sâlihîn Şerhindeki Metodunu Açıklamayı Amaçlamaktadır. Zira, Onun Şerh Metodunu Daha Önce hHç Kimse Ayrıntılı Bir Şekilde Ele Almamıştır. Bu Nedenle, Bu Çalışmayı Kitabındaki Metodunu İncelemek Üzere Seçtim. Bu Araştırmada, İbn Kemal Paşa'nın Riyâzü's-Sâlihîn Şerhindeki Metodunu Anlamak İçin Kitap Üzerinde Detaylı Bir İnceleme Yaparak Tümevarım Metodunu, Aynı zamanda, Örnekler Vererek Okuyucunun Zihninde Daha Net Bir Resim Çizmek Ve Anlamı Daha Açık Bir Şekilde Ortaya Koymak İçin Tanımlayıcı Yöntemi Kullandım. Bu Tezi, İbn Kemal Paşa'nın Hayatını, İmam Nevevî'nin Kısaca Biyografisini Ve Riyâzü's-Sâlihîn'deki Metodunu, Ardından İbn Kemal Paşa'nın Genel Kitabındaki Metodunu, Tefsir Metodunu Ve Riyâzü's-Sâlihîn'deki Hadislerin Şerhindeki Metodunu Ve Son Olarak Kitabındaki Kaynakları İçeren Çeşitli Bölümlere Ayırdım. Bu Araştırma Sonucunda Birçok Sonuca Ulaştım. Bunlardan Bazıları: İbn Kemal Paşa'nın Riyâzü's-Sâlihîn Şerhi, Bu Kitabın İlk Şerhidir. Şerhinde Konusal Bir Metod İzleyerek, Her Kelime Veya İfadeyi Açıklamak Yerine, Açıklanması Gereken Ve Faydalar Ve Hükümler İçeren İfadeleri Seçmiştir. İbn Kemal Paşa'nın Şerhi, Seçtiği Birçok Kaynak İle Zengin Bir Bilimsel İçeriğe Sahiptir. Dil, Fıkhi, Akaidi, Edebi Ve Ahlaki Hükümleri Çıkarma Konusundaki Büyük Özenini Göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Book (Riyadh al-Saliheen) İs Considered One Of The Books That God Has Destined For Acceptance Among Muslims. Its Author, Imam Yahya Bin Sharaf Al-Nawawi (d. 676 AH), Classified İt Among Books And Chapters That İnclude Many Topics İn Islamic Education And Literature, İn Addition The Acts Of Worshiping, Transactions, And Other Things. Scholars Have Taken Great Care Of This Book İn Explaining And Verifying What İs Of Great İmportance Among Muslims, İncluding The Scholar“Ibn Kamal Pasha (d. 940 AH),”Who Lived İn The Ottoman Empire İn The Tenth Century AH And Held The Position Of Fatwa İn İt, And His Explanation Of Riyad Al-Salihin İs Considered The First Explanation. The Book İs Called (Al-Fawa'id Al-Mutari'ah Al-Haya' fi Sharh Kitab Al-Riyadh). The Commentary Of Ibn Kamal Pasha Was Distinguished By The Fact That İt Was, For The Most Part, A Comprehensive Book Of The Sayings Of Scholars, İncluding Commentators And Hadith Commentators. This Dissertation Aims To Explain The Approach Of Ibn Kamal Pasha İn His Explanation Of Riyad al-Saliheen, Especially Since His Approach İn Explaining İt Has Not Been Exposed To By Anyone Before. Therefore, I Chose This Research To Study His Methodology İn The Book. In This Research, I Relied On The İnductive Approach. Through Extrapolating The Book To Find Out İts Approach İn Explaining Riyadh Al-Salihin, As Well As The Descriptive Approach That I Used By Mentioning Many Examples To Clarify The Picture And To Explain The İntended Meaning More Clearly İn The Mind Of The Reader. I Divided This Research Thesis İnto Several Sections That İncluded: Translating The Life Of The Scholar Ibn Kamal Pasha, Then Translating The Life Of Imam Al-Nawawi İn Brief And Explaining His Approach İn Riyadh Al-Salehin Briefly, Then Ibn Kamal Basha's Approach İn His Explanation Of Riyadh Through: Explaining His General Approach İn The Book, And His Approach In Explanation, Then His Approach To Explaining The Hadiths Contained İn Riyadh Al-Salehin, Then Finally His Sources İn The Book Were Mentioned. I Have Reached Many Results İn This Research, İncluding: - Ibn Kamal Pasha's Explanation İs Considered The First Explanation Of The Book Riyadh Al-Salihin. - His Approach İs Topical Explanation, As He Does Not İntend To Explain Every Word Or Phrase İn The Hadith, But Rather Chooses The Phrases That Need Clarification And The Benefits And Rules They Contain. -The Abundance Of Scientific Material İn Ibn Kamal Pasha's Explanation Through The Many Sources He Chose. - His Great Care For Language, Deducing The Benefits And Rules Of Jurisprudence, Doctrine, Morals And Legal Ethics.