Suriye krizinin dijital basında çerçevelenmesi ve Hatay halkının gündemi bağlamında incelenmesi
Framing the Syrian crisis in the digital press and examining it in the context of the agenda of the people of Hatay
  1. Tez No: 894721
  2. Yazar: GONCA PERVİN AKSOY BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Basın, gelişen teknolojilerle birlikte dijitalleşmiş ve dijital basın, geleneksel basının yerini büyük ölçüde almıştır. Bu durum, dünyada yaşanan gelişmelerin öncelikli olarak dijital basında yer bulmasına neden olmuştur. Dünya çapında geniş yankı uyandıran kritik olaylardan biri olan Suriye krizi de dijital basında önemli bir yer tutmuştur. Türkiye, Suriye krizinden en çok etkilenen ülkelerden biridir. Bu çalışma, 2011 yılında başlayan Suriye krizinin nedenlerini ortaya koyarken krizin dijital basında nasıl çerçevelendiğini ve halkın gündemini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma, bu amaç doğrultusunda gündem belirleme ve haber çerçeveleme kuramları üzerine inşa edilmiştir. Çalışmanın önemi, Suriye krizinin dijital basında nasıl çerçevelendiğini ve bu çerçevelerin Hatay halkı üzerindeki etkilerini göstermesi açısından öne çıkmaktadır. Ayrıca Hatay halkının Suriye krizi ile ilgili gündemini ortaya koyarak Suriye krizine dair farklı bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir. Araştırmanın ilk evrenini dijital basın, ikinci evrenini ise Hatay halkı oluşturmaktadır. Dijital basın evreninde, örneklem olarak dijitalde en yüksek tiraja sahip üç gazete (Sözcü, Hürriyet, Yeni Şafak) seçilmiştir. Hatay halkı evreninin örneklemini ise 2010 yılından itibaren Hatay'da ikamet eden, 30 yaş üstü ve dijital basını takip eden bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada, haberlerin nasıl bir çerçevede sunulduğu nicel ve nitel içerik analiziyle değerlendirilmiş ve Hatay halkıyla yapılan görüşmeler deşifre edilerek yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Suriye krizinin dijital basında çerçevelenişinin halkın gündemini belirlemede ve olaylara bakış açısında etkili olduğu görülmüştür. İncelenen süreç içerisinde, Suriye kriziyle ilgili belirlenen olayların yanı sıra, basında yer almayan toplumsal sorunların da görüşmeciler tarafından dile getirildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The press digitalized with the developing technologies, and digital press has majorly took place of traditional press. This situation caused worldwide developments to be primarily appeared in digital press. The Syrian crisis, which is one of the critical events that had a wide repercussion across the world, also occupied an important place in the digital press. Türkiye is one of the countries that has been affected by the Syrian crisis. This study aims to reveal the causes of the Syrian crisis that started in 2011, and to comparatively analyse the public agenda how the crisis is framed in digital press. In line with this purpose, the study is built on the theories of agenda-setting and news framing. The study is important in terms of showing how the Syrian crisis is framed in the digital press and the effects of this framing on the people of Hatay. It also aims to offer a different perspective on the Syrian crisis by revealing the agenda of the people of Hatay regarding the Syrian crisis. The first population of the research consists of digital press, while the second population consists of the people of Hatay. In the digital press world, the three newspapers with the highest digital circulation (Sözcü, Hürriyet, Yeni Şafak) were selected as the samples. The sample of the Hatay people population consists of individuals who have been residing in Hatay since 2010, are over the age of 30 and follow the digital press. In the study, news content was evaluated through quantitative and qualitative content analysis and interviews with the people of Hatay were deciphered and interpreted. As a result of the study, it was found that the framing of the Syrian crisis in digital press was effective in determining the public agenda and influencing their perspectives on events. During the process, it was determined that in addition to the events related to the Syrian crisis, social problems that were not covered in the press were also mentioned by the interviewees.