Kuruluşundan yıkılışına kadar Lidya uygarlığının temel paradigmaları
- Tez No: 894722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Antik Çağ'da bugünkü Gediz ve Büyük Menderes Bölgelerini kapsayan bölge Lidya olarak adlandırılmıştır. Batı Anadolu'da, günümüz Türkiye'sinin Ege bölgesinde yer alan Lidya Krallığı, MÖ 7. yüzyıldan MÖ 6. yüzyıla kadar süren hâkimiyeti boyunca kültürel, ekonomik ve askeri açıdan büyük bir güç merkezi olmuştur. Lidya Uygarlığı coğrafi avantajları, ekonomik zenginliği ve kültürel gelişimiyle tarihte önemli bir yer edinmiştir. Lidya, ekonomik yeniliklerinin, paranın Antik Dönemde tedavüle girmesine sağladıkları yararın yanı sıra sanatta da yaptığı katkılarla anılmaktadır. Bu büyük medeniyetin dünya tarihi üzerindeki daimi önemini ve etkisini vurgulayan miraslar, hala hatırlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In ancient times, the region covering today's Gediz and Büyük Menderes Regions was called Lydia. The Kingdom of Lydia, located in Western Anatolia, in the Aegean region of modern-day Turkey, was a major power center in cultural, economic and military terms during its rule from the 7th century BC to the 6th century BC. The Lydian civilization, with its geographical advantages, economic wealth and cultural development. It has an important place in history. Lydia is remembered for her economic innovations, the benefits they provided to the introduction of money into circulation in the Ancient Period, as well as her contributions to art. The legacies that highlight the enduring importance and impact of this great civilization on world history are still remembered.