Hasta yenidoğanların bakımına yönelik geliştirilen mobil uygulamanın hemşirelerin hemşirelik tanılarını algısı ve karşılanamayan bakım üzerine etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
The effect of a mobile application developed for the care of sick newborns on nurses' perception of nursing diagnosis and miss care: A randomized controlled experimental study
- Tez No: 894739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yenidoğanların bakımına yönelik geliştirilen mobil uygulamanın hemşirelerin, hemşirelik tanılarını algısı, karşılanamayan bakıma olan etkisini belirlemek ve mobil uygulamanın kullanılabilirliğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanan bu araştırma, 24 Temmuz 2023 – 16 Kasım 2023 tarihileri arasında araştırma verileri toplandı. Örneklem grubu ; Hasta yenidoğanların hemşirelik bakımına yönelik geliştirilen neohemşire isimli mobil uygulama ile bakım sağlayan çalışma grubu (n=31) ve kontrol grubu (n=32) olmak üzere 63 hemşireden oluştu. Çalışmanın verileri, Hemşire Tanımlayıcı Özellikler Formu, Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde“Karşılanamayan Hemşirelik Bakımı”Belirleme Anketi , Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği ile 1. ay ve 3 ay sonunda toplandı. Verilerin analizinde, Ki-kare testi, Student t-testi ve tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıra testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda uygulama öncesi Hemşirelik Tanıları Algılama Ölçeği genel puanları, 1. ay ve 3.ay toplam puanlarına göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Çalışma grubunda uygulama öncesi ve 1.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was a randomized controlled experimental study designed to determine the effect of a mobile application developed for the care of sick newborns hospitalized in the NICU on nurses' perception of nursing diagnoses and MISSCARE and to measure the usability of the mobile application. Material and Methods: This randomized controlled experimental study was conducted between July 24, 2023 and November 16, 2023. The sample consisted of 63 nurses, including the study group (n=31) and the control group (n=32), who provided care with the mobile application called Neohemşire developed for the nursing care of sick newborns. Data were collected with the Nurse Descriptive Characteristics Form, Nursing Diagnosis Perception Scale, Questionnaire for Identifying“MISSCARE”in the Neonatal Intensive Care Unit, System Usability Scale. Data were collected at the end of the 1st month and at the end of the 3rd month using data collection tools. Chi-square test, Student t-test and one-way analysis of variance, Mann-Whitney U test and Wilcoxon signed-rank test were used to analyze the data. Results: In the study group, the overall scores of the Nursing Diagnosis Perception Scale before the intervention were significantly higher than the total scores of the 1st and 3rd months.