Paratiroid lezyonlarının sitolojik tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanısal değeri ve tiroid nodüllerinden ayırt edici sitomorfolojik bulguların belirlenmesi
Diagnostic value of fine needle aspiration biopsy in the cytological diagnosis of parathyroid lesions and determination of distinctive cytomorphological findings from thyroid nodules
  1. Tez No: 894756
  2. Yazar: ELİF TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Çalışmamızda rutinde sık karşılaşılmayan fakat bununla birlikte günlük pratikte daha çok görülen tiroid folliküler neoplazileri (FN) ile tanısal tuzak oluşturan paratiroid lezyonuna ait yaymalarda sitomorfolojik kriterleri tanımlamak amaçlanmıştır. İki doku arasında ayrımda faydalı olabilecek kriterlerin belirlenmesi, bir algoritma oluşturulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010- Şubat 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı'nda ve Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı'nda ultrasonografi eşliğinde İİAB uygulanmış, yaymaları Sitopatoloji Bilim Dalı'na incelenmek üzere gönderilmiş ve 'Paratiroid Lezyonu / Neoplazisi ile Uyumlu Bulgular' olarak sitolojik tanı almış, lezyonun paratiroide ait olduğu yıkama sıvısı PTH seviyeleri, hücre bloğundan yapılan immünohistokimyasal çalışmalar ve / veya cerrahi eksizyon materyallerinin histopatolojik tanıları ile konfirme edilmiş olgulardan paratiroid grubu, bununla karışabilecek FN olarak rapor edilen tanılı tiroid sitolojilerinden de 2024 yılından geriye doğru tarama yapılarak kontrol grubu oluşturulmuştur. Bunlardan değerlendirme için uygun bulunmayacak ölçüde hiposelüler olanlar; kontrol grubu içinde paratiroid sitolojisi ile ayırıcı tanıya girmeyecek ölçüde tipik PTK bulguları içeren veya zeminde bol kolloid bulunduran yaymalar çalışma dışı bırakılmıştır. Paratiroid grubunda 59, kontrol grubunda 68 olgu olmak üzere toplam 127 olgunun; MGG ve PAP boyalı tüm yaymaları yapısal özellikler, nükleus, sitoplazma ve zemin özellikleri bakımından yeniden değerlendirilmiştir. Sitomorfolojik değerlendirme dışında demografik ve biyokimyasal verilere hastane bilgi yönetim sistemi“AviCenna”üzerinden erişilmiştir. Bulgular: Paratiroid grubundaki 59 ve kontrol grubundaki 68 olgunun yaş ortalaması 50,96, standart sapması 14,18 bulunmuştur. Her iki grupta da belirgin kadın baskınlığı saptanmış, demografik veriler açısından fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to define the cytomorphological criteria in FNA smears of parathyroid lesions, which are not frequently encountered in routine, but create a diagnostic trap with FN which is more common in daily practice. It aims to determine the criteria that can be useful in distinguishing between two tissues and to create an algorithm. Materials and Methods: A parathyroid group was created with the smears were sent to the Cytopathology Department for examination which was diagnosed as 'Findings Compatible with Parathyroid Lesion / Neoplasia' between February 2024 and January 2010 which FNAB accompanied by ultrasonography was performed at Ankara University Endocrinology Department or Radiodiagnostic Department. Their belonging to the parathyroid was confirmed by PTH levels in the washing fluid, immunohistochemical studies from the cell block and/or histopathological diagnosis of the surgical excision materials. Starting in 2024, thyroid cases diagnosed with FN that could be confused with parathyroid lesions were retrospectively screened and a control group was created. Among these, hypocellular ones are not suitable for evaluation; in the control group, smears containing intranuclear pseudoinclusions or abundant colloids in the background that would not be included in the differential diagnosis with parathyroid were excluded from the study. A total of 127 cases, 59 cases in the parathyroid group, and 68 cases in the control group; All MGG and PAP stained smears were re-evaluated in terms of architecture, nucleus, cytoplasm, and background characteristics. Except for cytomorphological evaluation, demographic and biochemical data were accessed through the hospital information management system“AviCenna”. Results: The mean age of the cases in the study group was 50.96 and the standard deviation was 14.18. A significant female predominance was detected in both groups, and no difference was found in terms of demographic data.