Yoğun bakım ünitesinde basınç yaralanması risk yönetiminde klinik karar destek sisteminin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi: karma yöntemler araştırması
Development and evaluation of a clinical decision support system in pressure injury risk management in an intensive care unit: a mixed methods study
  1. Tez No: 894783
  2. Yazar: ŞEYMA ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde basınç yaralanması riskini yönetmek için geliştirilen klinik karar destek sisteminin basınç yaralanması insidansı ve basınç yaralanması riskini önlemeye yönelik gerçekleştirilen hemşirelik uygulamaları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla karma yöntemler tasarımında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinden dokuz klinik hemşiresi yer almıştır. Araştırmanın verileri“Basınç Yaralanmasını Önleyici Hemşirelik Uygulamaları Gözlem Formu,”“Basınç Yaralanması İnsidans İzlem Formu”ve“Bireysel Yüz Yüze Görüşmeler için Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırmanın ön testinde hemşirelere herhangi bir müdahale uygulanmamış olup, son test-1'de klinik karar destek sistemi olmaksızın müdahale uygulanırken (E-BRY), son test-2'de klinik karar destek sistemi aktive edilerek müdahalenin uygulanması gerçekleştirilmiştir (KKDS-BRY). Araştırmanın ön test, son test-1 ve son test-2'nin her biri için iki ölçüm olmak üzere toplam altı farklı ölçüm zamanında basınç yaralanması riskine yönelik gerçekleştirilen önleyici hemşirelik uygulamalarının sayısı ve sıklığı; ön testin başlangıcından son test-2'nin bitime kadar hastane kaynaklı basınç yaralanması insidansı ile ilgili veriler elde edilmiştir. Araştırma ön test, son test-1 ve son test-2 ölçümlerinde hemşirelik uygulamalarının sayısı ve sıklığı ile basınç yaralanması insidans hızı bakımından fark olup olmadığı Fisher's exact test ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, ön test, son test-1 ve son test-2 ölçümlerinde basınç yaralanması insidansı bakımından fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a mixed methods design to investigate the effect of the clinical decision support system for pressure injury risk management in the intensive care unit. Nine clinical nurses in the Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Hacettepe University Adult Hospital participated in the study. Data were collected using the“Pressure Injury Preventive Practices Observation Form,”“Pressure Injury Incidence Tracking Form,”and“Semi-Structured Interview Guide for Individual Face-to-Face Interviews.”In the pretest of the study, no intervention was applied to the nurses; in the posttest-1, the intervention was applied without a clinical decision support system activation (E-BRY), while in the posttest-2, the clinical decision support system was activated (KKDS-BRY). Fisher's exact test was used to compare the number and frequency of preventive nursing practices for the pressure injury risk and the incidence of hospital-acquired pressure injury between the pretest, posttest-1, and posttest-2 measurements of the study. As a result of the analysis, no difference was found between the pretest, post-test-1, and post-test-2 measurements of the study in terms of the pressure injury incidence (p>0.05).