Türkçe dersi öğretim programı ve ders kitaplarında küresel ısınma ve iklim değişikliği
Turkish curriculum and teaching programme global warming and climate change in textbooks
  1. Tez No: 894787
  2. Yazar: HACER MODUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ALİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin başlıca sebebi insan kaynaklı olduğundan, bireylerin bu konudaki bilgi, farkındalık, tutum ve davranışları büyük önem taşır. Bu çalışmanın amacı, MEB onaylı 2023-2024 öğretim yılında okutulan Türkçe ders kitaplarında iklim değişikliği kavramlarının nasıl ve ne şekilde yer aldığını tespit etmektir. Araştırma, iklim değişikliği konularının ilköğretim programlarındaki ve ilköğretimde okutulan Türkçe ders kitaplarındaki durumunu ortaya koymayı hedefleyen nitel bir çalışmadır. Ayrıca, destek eğitim odası kapsamında özel yetenekli çocuklar için hazırlanan Türkçe dersi etkinlik kitapları da bu incelemenin kapsamına dâhildir. Araştırmanın verileri, MEB onaylı 2023-2024 öğretim yılında okutulan Türkçe ders kitaplarından ve Türkçe Dersi Öğretim Programından elde edilmiştir. İlgili öğretim programları ve ders kitapları, içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. İçerik analizi sürecinde, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusuyla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili olan veriler tespit edilmiştir. Çalışmada nitel araştırma teknikleri kullanılmış olup, veriler doküman inceleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma, Türkçe ders kitaplarının ve etkinlik kitaplarının iklim değişikliği temasını nasıl ele aldığını ve destek eğitim odasında özel yetenekli çocuklar için bu konuda nasıl bir eğitim sağlandığını değerlendirerek, eğitim materyallerinin çocukların çevresel bilincini artırma potansiyelini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the main cause of global warming and climate change is human-induced, individuals' knowledge, awareness, attitudes and behaviors on this issue are of great importance. The aim of this study is to determine how and in what way the concepts of climate change are included in the Turkish textbooks taught in the 2023-2024 academic year approved by the Ministry of National Education. The research is a qualitative study that aims to reveal the status of climate change issues in primary education programs and Turkish textbooks taught in primary education. In addition, Turkish textbooks and activity books prepared for gifted children within the scope of the support education room are also included in the scope of this study. The data of the study were obtained from the Turkish textbooks and the Turkish Curriculum approved by the Ministry of National Education for the 2023-2024 academic year. The related curricula and textbooks were analyzed using the content analysis technique. During the content analysis process, data directly or indirectly related to global warming and climate change were identified. Qualitative research techniques were used in the study and data were collected through document analysis method. The study aims to reveal the potential of educational materials to increase children's environmental awareness by evaluating how Turkish textbooks and activity books address the theme of climate change and how education on this subject is provided for gifted children in the support education room.