Eklemeli imalat yöntemiyle elde edilen değişken kesitli kirişlerin titreşim analizleri
Vibration analysis of variable cross-section beams produced by additive manufacturing method
- Tez No: 894810
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKMEN ATLIHAN, DOÇ. DR. BERKAY ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada bir ucu sabit diğer ucuna θ1 (0-0,2-0,4-0,6-0,8) ve θ2 (0-0,4-0,8) açıları verilerek değişken kesitli kirişler modellenmiştir. Modellenen bu değişken kesitli kirişler 3 boyutlu yazıcıda %20, %60 ve %100 olmak üzere 3 farklı dolulukta eriyik biriktirme yöntemi kullanılarak PLA malzemeden üretilmiştir. Çalışmada kesit değişkenliğinin ve doluluğun doğal frekans üzerindeki etkisini gözlemlemek amaçlanmıştır. Analitik, Nümerik (Ansys) ve Deneysel analiz çalışmaları yapılarak elde edilen frekans değerleri karşılaştırılmış ve frekans değerlerinin kesit ve doluluk ile değişimi gösterilmiştir. Çalışma sonucunda kesit ve doluluk değişimi ile doğal frekansın da değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, beams with variable cross-sections were modeled by giving θ1 (0-0,2-0,4-0,6-0,8) and θ2(0-0,4-0,8) angles to one end and the other end. These modeled variable cross-section beams were produced from PLA material using the melt deposition method in a 3D printer at 3 different fill levels, 20%, 60% and 100%. The aim of the study was to observe the effect of section variability and occupancy on natural frequency. Frequency values obtained by Analytical, Numerical (Ansys) and Experimental analysis studies were compared and the change of frequency values with cross-section and occupancy was shown. As a result of the study, it was observed that the natural frequency changed with the change in cross-section and fullness.