Sanatsal üretim bağlamında ilkel bilincin etkisi ve resim sanatına yansımaları
The impact of primitive consciousness in the context of artistic production and its reflections on the art of painting
  1. Tez No: 894829
  2. Yazar: ELİF OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GÖKHAN TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
20. yy.ın ikinci yarısından itibaren sanat akımlarında kabul gören primitif yaklaşımın, resim sanatında geleneksel olana karşı duruş ve gerçekçilik arayışı ile ortaya çıktığı savunulmuştur. Primitif yaklaşımlar, resimlerde oluş ve görünüş biçimlerinin nasıl gerçekleştiğine dair soruları beraberinde getirmiştir. Ressamlar, resimlerini oluştururken, ifade biçimini güçlendirmek amacıyla kimi zaman ilkel insanın imge ve sembollerinden yararlanmış; kimi zaman ise ilkel insanın eylemini ortaya koyarak resimlerini yapmışlardır. Bu ifade biçiminin resimlerde, nasıl devreye girdiği, esere ne şekilde dahil olduğu merak konusu oluşturmuştur. Çalışma, ilkel insanın yaratıcı ediminin nasıl geliştiği ile başlamıştır.“Analitik Psikoloji”yaklaşımıyla modern resim sanatı içerisinde primitif sembol ve imgelerin kullanımının nedenleri hakkındaki araştırmalar ile devam etmiştir. Primitif ve ifadeci yaklaşımının yoğun olduğu ressamların eserlerinde, Jung'un“Analitik Psikoloji”kuramının yardımıyla bilinç ve bilinç dışı kavramların hangi resimlerde ortaya çıktığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Primitif eğilimlerin nasıl oluştuğu ve eserlerin nasıl izlenmesi gerektiğinin anlaşılabilmesi için alanında bir kaynak olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
20. yy.it has been argued that the primitive approach, which has been accepted in art movements since the second half of the year, emerged with a stance against the traditional in the art of painting and the search for realism. Primitive approaches have brought with them questions about how the forms of formation and appearance occur in paintings. While creating their paintings, painters sometimes used the images and symbols of primitive man in order to strengthen the form of expression; sometimes they made their paintings by revealing the action of primitive man. How this form of expression comes into play in the paintings, how it is included in the work, has become a subject of curiosity. The study started with how the creative activity of primitive man developed. With the approach of“Analytical Psychology”, he continued with research on the reasons for the use of primitive symbols and images in modern painting art. In the works of artists whose primitive and expressionist approach is intense, it has been tried to determine which unconscious and unconscious concepts appear in the paintings with the help of Jung's“Analytical Psychology”theory. It is thought that it can be a resource in the field to understand how primitive tendencies are formed and how works should be monitored