Siyasal ideolojiler açısından insan hakları
Human rights in terms of political ideologies
  1. Tez No: 894830
  2. Yazar: ESRA KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsan hakları kavramı, ortaya atıldığı günden itibaren çeşitli dönüşümler geçirmiştir. Felsefi temellerini aydınlanma düşüncesi ve doğal haklar görüşünden alan insan hakları, günümüzde özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde haksızlığa uğrayanların en büyük dayanağı olmayı sürdürmektedir. Bu çalışmada, insan haklarının pratik başarısından ziyade, onun temellerini aldığı ideolojik zeminle olan ilişkisi araştırılacaktır. Öncelikli olarak ideoloji kavramı açıklanacak, kavramın tarihsel süreçte geçirdiği dönüşümler incelenecektir. İdeoloji kavramına ilişkin çeşitli düşünürlerin görüşleri kronolojik olarak ele alınacak; daha sonra siyasal ideolojilerden Liberalizm ve Marksizm açısından insan hakları düşüncesi üzerinde durulacaktır. Daha sonra Anarşizm, Faşizm ve Komuniteryanizm ideolojilerinin temel özellikleri ve bu özelliklerin insan haklarıyla ilişkileri değerlendirilecektir. Araştırmada, son olarak insan haklarının bir ideoloji olduğunu savunan görüş ortaya konularak, insan haklarının yukarıda ele alınan ideolojiler gibi bir ideoloji olarak görülüp görülemeyeceğini tartışılacaktır. Bu tartışmada Costas Douzinas ve Yuval Noah Harari'nin fikirleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of human rights has undergone various transformations since its inception. Taking its philosophical foundations from the Enlightenment thought and the view of natural rights, human rights continue to be the mainstay of those who suffer injustice today, especially in undeveloped and developing countries. In this study, rather than the practical success of human rights, its relationship with the ideological ground on which it is based will be explored. First of all, the concept of ideology will be explained and the transformations of the concept in the historical process will be analyzed. The views of various thinkers on the concept of ideology will be explained chronologically, and human rights will be evaluated primarily on the axis of Liberalism and Marxism within the scope of political ideologies. The main features of the ideologies of Anarchism, Fascism and Communitarianism and whether these features can be related to human rights will be evaluated. Finally, the research will present the view that human rights are an ideology and discuss whether human rights can be seen as an ideology like the ideologies discussed above. In this discussion, the ideas of Costas Douzinas and Yuval Noah Harari will be evaluated.