Perkütan koroner girişim geçiren hastaların taburculuk dönemine ilişkin öğrenim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of learning requirements for the discharge period of patients undergoing percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 894841
  2. Yazar: ELİF ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, perkütan koroner girişim geçiren hasta bireylerin taburculuk dönemine ilişkin öğrenim gereksinimlerini ve gereksinimlerin karşılanması durumunu belirlemek üzere tek merkezli ve kesitsel bir araştırma olarak planlandı ve uygulandı. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan bir şehir hastanesinde perkütan koroner girişim geçiren ve taburculuğu planlanan 121 hasta birey oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan Hasta Bilgi Formu ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği ile toplandı. Ölçek istatistiksel olarak; Kolmogorov-Simirnov testi, Mann Whitney U testi, Spearman Korelasyon analizi ile test edildi. Ölçek toplam puan ortalamasının 169,31±24,42 olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis study was planned and implemented as a single-center and cross-sectional study to determine the learning needs of patients who underwent percutaneous coronary intervention regarding the discharge period and the fulfillment of these needs. The sample of the study consisted of 121 patients who underwent percutaneous coronary intervention in a city hospital in Istanbul and were planned to be discharged. Data were collected with the Patient Information Form and Patient Learning Needs Scale created by the researcher. The scale is statistically; It was tested with Kolmogorov-Simirnov test, Mann Whitney U test, Spearman Correlation analysis. The mean total score of the scale was found to be 169,31±24,42.