Hemşirelerin iş güvenliği farkındalıkları ile güvenli davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nurses' occupational safety awareness and safe behaviors
  1. Tez No: 894842
  2. Yazar: HAVALİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada, hemşirelerin iş güvenliği farkındalıkları ile güvenli davranışları arasındaki ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Burdur Devlet Hastanesi'nde Mayıs 2024 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında görev yapmakta olan 359 hemşireden, gönüllülük esasına dayalı veri toplama yöntemi olan anket uygulamasında 242 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler için izin alınmış olup hemşirelerden veri toplamak için de çalışma öncesi kurumdan etik izin alınmıştır. Hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerine göre, iş güvenliği farkındalığında; yaş, cinsiyet, kurumda iş sağlığı ve güvenliği biriminin varlığı, iş kazası geçirme durumu değişkenliklerinde, güvenli davranış ölçeğinde ise; öğrenim durumu, kurumda iş sağlığı ve güvenliği biriminin varlığı, iş kazası geçirme durumu değişkenliklerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırmada hemşirelerin iş güvenliği farkındalıkları ile güvenli davranışları arasında anlamlı, yüksek düzeyde pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen verilerden hemşirelerin iş güvenliği farkındalıkları arttıkça güvenli davranışların da arttığı ve böylece yapılan çalışmanın güvenli çalışma ortamlarının gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to determine the relationship between nurses' occupational safety awareness and safe behavior. In the study, 242 of the 359 nurses working at Burdur State Hospital between May 2024 and July 2024 were reached through the survey, which is a voluntary data collection method. Permission was obtained for the scales used in the research, and ethical permission was obtained from the institution before the study to collect data from nurses. According to the socio-demographic characteristics of nurses, occupational safety awareness; In terms of age, gender, presence of an occupational health and safety unit in the institution, work accident status, and in the safe behavior scale; A statistically significant difference was found in the variables of education level, presence of an occupational health and safety unit in the institution, and the status of having a work accident. In the study, it was determined that there was a significant, highly positive relationship between nurses' occupational safety awareness and safe behavior. As a result, it is thought that as nurses' awareness of occupational safety increases, their safe behavior increases, and thus the study will contribute to the development of safe working environments.