Öğretmenlerde sessiz istifa (Muğla ili örneği)
Quiet quitting of teachers (Muğla province example)
  1. Tez No: 894840
  2. Yazar: BARIŞ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN ÇİÇEK SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin sessiz istifa düzeylerini belirlemek, sessiz istifa olgusunun nedenlerini, sonuçlarını analiz etmek, çözüm önerileri sunmak ve alanyazına katkı sağlamaktır. Sessiz istifa (Quiet Quitting) kavramı, ilk olarak 2009 yılında Texas'ta düzenlenen A&M Ekonomi Sempozyumunda ekonomist Mark Boldger tarafından türetilmiştir. Çalışanların yoğun iş tempoları yüzünden iş -yaşam dengelerini kurmakta zorlanmaları ve tükenmişliğe varacak noktaya getiren iş yüklerini eleştirmek amacıyla kullanılan bu kavram, COVID-19 salgınıyla yeniden gündeme gelmiştir. Salgının iş hayatında yarattığı etkiler ekonomik sıkıntılar doğurmuş ve özellikle 2021 yılında ABD ekonomisini derinden etkileyen büyük bir çalkantıya sebep olmuştur. İşten çıkarmaların arttığı bu dönemde, işlerine devam eden çalışanların taşıdığı sağlık endişesi ve iş performansı beklentisinin artması, kitlesel bir istifa hareketini tetiklemiştir (Formika & Sfodera, 2022). 2021 yılının sonunda Amerika'da 47 milyondan fazla çalışan kendi istekleriyle işini bırakmıştır (Fuller & Kerr, 2022) Çalışanların kitlesel çapta ve gönüllü olarak işlerinden ayrıldıkları bu kaos hali“Büyük İstifa”(Big Quiet) olarak adlandırılmıştır (Klotz & Bolino, 2022). Büyük istifa süreci ile yan yana aynı dönemde sessiz istifa da demlenmiştir (Duman, 2022). Sessiz istifa, istifadan önce alternatif son çözüm arayışlarını dile getirmektedir. İşyerlerinin beklentilerini karşılamaması kötü çalışma koşullarına ve kendilerini bu durumdan mutsuz hissetmelerine rağmen işsiz kalmayı göze alamayan bir kısım çalışanlar işten ayrılmak yerine inisiyatif almayı bırakmış ve sadece beklenen en az çabayı sarf ettiği bir tutum sergilemeye başlamışlardır (Speaker Agency, 2023). Başka bir ifadeyle sessiz istifa; çalışanların iş tanımlarının dışında kendinden bir şeyler katmaması, görevlerini yerine getirirken fark yaratma çabasına girişmemesi, çalıştıkları kurum veya kuruluşa sahip oldukları potansiyele rağmen beklenilenin dışında bir katkı sağlamaması sessiz istifa olgusunu dile getirmektedir (İnbusiness, 2022).
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the silent resignation levels of teachers working in primary, secondary and high schools in the central district and districts of Muğla in the 2023-2024 academic year and to make remedial suggestions in the light of the findings. In addition, this research aims to adapt a scale on silent resignation, which has been developed and used in different sectors, to the field of education. In the study, data was collected with the form of the scale called“Silent Resignation Scale”adapted to the field of education by Duran et al. (2023) to determine the silent resignation levels of teachers. The research group of the study consists of 385 volunteer teachers working in public schools in Muğla province and its districts, selected by simple random sampling method. The collected data was analyzed and interpreted with statistical programs such as SPSS and AMOS. It was investigated whether there was a relationship between teachers' silent resignation levels and their personal characteristics such as gender, educational background, professional seniority and the type of school they work in. According to the research findings, teachers' negative attitudes towards school administration and the school are at a low level, while their low level of motivation and effort towards work is very low, and their general silent resignation level is low. Negative attitudes towards school administration and school tend to increase depending on the level of education studied. The silent resignation levels of teachers working at the high school level were found to be significantly higher than those at the primary and secondary school levels