Sufi hareketlerinin 20. yüzyılda Irak sosyal hayatına etkisi
أثر احلركات الصوفية على احلياة االجتماعية يف العراق يف القرن العشرين
  1. Tez No: 894849
  2. Yazar: SALAR ABDULKHALEQ ABDULLAH NANA KALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, 20. yüzyılda Irak'taki sosyal hayatı ve tasavvuf hareketlerinin etkilerini incelemektedir. Özellikle modern Irak devletinin kuruluşundan sonra tasavvuf hareketlerinin ve liderlerinin rolü ele alınmaktadır. Irak'ın devlet olarak kuruluşunun üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen, halen bu coğrafyada yaşayan etnik gruplar arasında ortak bir uzlaşı sağlanamamış, sosyal ve siyasi istikrarsızlıklar devam etmektedir. Araştırmacı, dil, kültür ve liderlerin yaklaşımları açısından toplumun homojen olmadığını, vatandaşları barış içinde bir arada yaşamaya teşvik etmek yerine ayrımcılık ve düşmanlığı artırdıklarını belirtmektedir. Ayrıca Batı'nın işgali ve dayatılan ideolojilerin Irak toplumundaki sıkıntıları artırdığı vurgulanmaktadır. Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllarca hakimiyetinde olan ve çeşitli Müslüman mezhepler ile etnik azınlıkların yaşadığı bölgelerin İngilizler tarafından sömürgeleştirilmesi sonrası devletin kuruluşunu ele alan bir giriş ile başlamaktadır. Tasavvufun Irak'taki doğuşu, önde gelen isimleri ve tasavvuf yollarının isimleri hakkında bir bölüm içermektedir. Ayrıca, bu tasavvuf hareketlerinin bireylerin ve toplumun ekonomik, dini ve sosyal hayatına etkileri genel olarak incelenmekte, tasavvufun farklı toplumsal kesimler arasındaki barışçıl bir arada yaşamaya katkıları tartışılmaktadır. Bu bağlamda, toplumun farklı kesimleri arasında ortak bir yaşama zemini olarak tasavvufun nefis terbiyesi ve içsel arınma yolu gösterilmektedir; bu da Müslüman olmayanlar ve işgalcilerin topluma yaydığı hastalıklarla mücadelede önemli bir araç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the social life in Iraq in the 20th century and the impact of Sufi movements and their figures since their formation, especially after the establishment of the modern Iraqi state over the course of a century. Despite a hundred years having passed since its creation as a state, Iraq continues to experience instability and social and political contradictions due to the lack of a common ground that satisfies all the ethnic components living in this part of the Islamic world. In this thesis, the researcher demonstrates the lack of homogeneity in the society in terms of language, culture, and the orientations of the leaders who have governed the state and society in the past period. These leaders did not focus on uniting the citizens to live in peace and harmony; instead, their actions have increased division, hostility, and separation among the members of society. The role played by the West has exacerbated the suffering of Iraqi components due to occupation and the imposition of foreign ideologies. The thesis consists of an introduction to the state's emergence after the British colonization of the regions previously controlled by the Ottoman Empire for hundreds of years, inhabited by Muslim sects and various ethnic minorities. There is a chapter on the rise of Sufism in Iraq, its prominent figures, and the development and names of Sufi orders. Another chapter discusses the impact of these Sufi movements on the economic, religious, and social life of individuals and society in general. It also explores the role of Sufi groups and figures in promoting peaceful coexistence among the various components of society, emphasizing that the common ground for coexistence among its different elements lies in following the path of moral conduct, self-purification, and cleansing the heart of the internal diseases sown by non-Muslims and occupiers among the general public and the various classes and sects of Iraqi society