Sebze üretiminde kullanılan pestisitlerin çevresel akıbetlerinin çok-ortamlı taşınım modelleri ile incelenmesi
Analysis of environmental fate of pesticides used in vegetable production by multi-media transport models
- Tez No: 894933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KAYA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yaş sebzelerde sıklıkla kalıntısına rastlanan pestisitlerin çevresel akıbetini çevresel modeller ve dinamik bitki alım modeli ile değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, Türkiye'de yaş sebzelerde, pestisit kalıntısı değeri maksimum kalıntı limitini aştığı tespit edilen kimyasallar literatür araştırması ile belirlenmiştir. Pestisitlerin fiziko-kimyasal özellikleri literatürden elde edilerek model uygulamalarında girdi parametresi olarak kullanılmıştır. Pestisitlerin çevresel ortamlarda akıbeti Equilibrium Criterion (EQC) Model kullanılarak incelenmiştir ve karşılaştırılmıştır. Pestisitlerin bitkilerde kalıntı miktarları ve çevresel sistem içerisindeki kompartmanlarda kütlesi DynamiCROP dinamik bitki alım modeli ile değerlendirilmiştir. Çevresel ortam özellikleri ve işletme parametrelerinin pestisit kalıntısı ve kimyasal kütlesi üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the environmental fate of pesticides, which are often found in fresh vegetables in Turkey, using environmental models and dynamic plant intake model. In this context, the chemicals found to exceed the maximum residue limit of pesticide residue value in fresh vegetables in Turkey have been determined by literature research. The physico-chemical properties of pesticides were obtained from the literature and used as input parameters in model applications. The fate of pesticides in environmental media has been studied and compared using the Equilibrium Criterion (EQC) Model. The amount of residues of pesticides in plants and the mass of pesticides in compartments within the environmental system were evaluated using the DynamiCROP dynamic plant intake model. The effects of environmental environment characteristics and operating parameters on pesticide residue and chemical mass were studied.