Pendimethalinin buğdayda meydana getirdiği genetik ve epigenetik değişikliklerin üzerine askorbik asidin etkisi
The effect of ascorbic acid on genetic and epigenetic changes induced by pendimethalin in wheat
- Tez No: 750957
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YILDIRIM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
.Dünya üzerinde tarım ürünlerine artan ihtiyaç sebebiyle verimi artırmak için faydalanılan pestisitlerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kullanılan pestisit miktarının %20 gibi büyük bir kısmını ise herbisitler oluşturmaktadır. Herbisitlerin toksik etkiye sahip olduğu, DNA ve gen ifadesini geri dönüşümsüz olarak bozduğu bilinmektedir. Pendimethalin tahıl, baklagiller ve sebze üretiminde yabani otlara karşı yaygın olarak kullanılan bir herbisittir. Moleküler markırlar, DNA seviyesindeki genotoksik ve mutajenik etkileri belirlemek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada pendimethalinin meydana getirdiği negatif etkiler üzerine askorbik asidin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. IRAP ve ISSR moleküler markırları kullanılarak yapılan çalışmada buğdayda uygulanan pendimethalin doz artışına bağlı olarak DNA hasarına yol açması sonucu GTS oranının azaldığı, uygulanan askorbik asidin ise DNA hasarına pozitif yönde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
.Due to the increasing need for agricultural products in the world, the use of pesticides, which are used to increase yield, is increasing day by day. Herbicides constitute a large part of the total amount of pesticides used, such as 20%. It is known that herbicides have toxic effects and irreversibly disrupt DNA and gene expression. Pendimethalin is a widely used herbicide against weeds in the production of grains, legumes, and vegetables. Molecular markers are frequently used to determine genotoxic and mutagenic effects at the DNA level. In this study, it was aimed to determine the effect of ascorbic acid on the negative effects of pendimethalin. In the study in which IRAP and ISSR molecular markers were used, it was found that the GTS ratio decreased as a result of increasing the dose of pendimethalin applied in wheat, resulting in DNA damage and the positive effect of applied ascorbic acid on DNA damage.