Pulmoner metastazektomilerde sağkalım sonuçları
Survival results in pulmonary metastasectomies
  1. Tez No: 894941
  2. Yazar: BUSE MİNE KONUK BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ENÖN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pulmoner metastaz, toraks içi veya dışındaki bir primer tümörden akciğere metastazları temsil eder. Pulmoner metastaz varlığı hali hazırda sistemik hastalığın bir göstergesidir ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Pulmoner metastazektomi uygulanan hastalarda temel olarak hastalıksız ve genel sağkalımı artırılması ayrıca da kür sağlanması amaçlanmaktadır. Prognozu etkileyen faktörler göz önüne alınarak hasta seçimi yapıldığında cerrahi rezeksiyonun başarısı göz ardı edilemez. Çalışmamızda da pulmoner metastazektomi uygulanan hastaların sağkalım sonuçları ve prognozu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 2011- 2021 tarihleri arasında pulmoner metastazektomi uygulanan 159 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların özgeçmiş bilgileri, klinik bulguları, laboratuar değerleri, görüntüleme bulguları, ameliyat bilgileri, primer lezyon ve opere edilmiş metastatik lezyonların patoloji bilgileri, postoperatif klinik bulgular ve tedavi bilgileri, takip sürecindeki nüks bulguları ve süreleri, sağkalım süreleri hastane bilgi sisteminden elde edilerek retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen 159 hastanın ortanca takip süresi 45 ay (1-152 ay) olup, 5 yıllık nükssüz ve genel sağkalım oranları sırasıyla %27,7 ve %50,4 olarak bulunmuştur. Primeri karsinom olan hastalarda 5 yıllık nükssüz sağkalım %33 iken sarkom olan hastalarda 5 yıllık nükssüz sağkalım %19 saptanmıştır (p=0,005). Primeri karsinom olan hastalarda 5 yıllık genel sağkalım %59 iken sarkom olan hastalarda 5 yıllık genel sağkalım %37 görülmüştür (p=0,003). Bilgisayarlı tomografide bilateral tümörü olan hastalarda nükssüz ve genel sağkalım, unilateral olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0,001 ve p=0,004). Nükssüz ve genel sağkalım açısından toplam tümör boyutunun >15mm olmasının, en büyük tümör boyutunun >15mm olmasına göre istatistiksel olarak daha anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan analizlerde nüks gelişen hasta grubununda (96 hasta) re-metastezektomi uygulanıp (34 hasta) uygulanmaması (62 hasta) arasında sağkalım açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p=0,141). Çok değişkenli Cox analizinde toplam tümör boyutunun >15mm olması, pozitif cerrahi sınır olması ve hastalıksız dönemin 24 ay ve altında olması nükssüz sağkalım üzerinde prognostik değerinin olduğu görülmüştür. Genel sağkalım açısından da patoloji, yaş, toplam tümör boyutu, patolojik tümör sayısı ve hastalıksız dönemi içeren modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak pulmoner metastazektomi genel olarak düşük morbidite ve mortalite oranlarına sahip ve seçili hastalarda genel ve hastalıksız sağkalımı olumlu etkileyen bir tedavi yöntemidir. Pulmoner metastazektomi kararı çok sayıda klinik ve laboratuar faktörün bir araya getirilmesi ile hasta bazında alınmalıdır ve her halükarda multidisipliner konsey kararı ile yapılmalıdır. Pulmoner metastazektominin sağkalıma ve prognoza genel olarak etkisinin bilimsel kanıt düzeyi daha yüksek çalışmalarla ortaya konabilmesi için daha çok hasta sayısı içeren prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca oluşturduğumuz nomogramlar da hasta prognozunu öngörmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary metastasis represents the spread of a primary tumor to the lungs, indicating the presence of systemic disease. Pulmonary metastasectomy aims to improve disease-free and overall survival as well as achieve cure. The success of surgical resection primarily depends on careful patient selection considering prognostic factors. This study investigates the survival outcomes and factors affecting the prognosis of patients undergoing pulmonary metastasectomy. A retrospective evaluation was conducted who underwent pulmonary metastasectomy between 2011 and 2021 at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Thoracic Surgery. The study included 159 patients. Retrospectively collected data includes clinical history, clinical findings, laboratory values, imaging results, details of surgical treatment, pathological results of primary and metastatic lesions, postoperative clinical findings, treatment details, recurrence findings, and survival times. Median follow-up period was 45 months (range 1-152 months). 5-year disease-free survival was 27.7%, and overall survival was 50.4%. 5-year disease-free survival was 33% for patients wih carcinoma meanwhile it was 19% for patients with sarcoma (p=0.005). Overall survival was 59% for patients with carcinoma and 37% for patients with sarcoma (p=0.003). Bilateral tumors had significantly lower disease-free and overall survival compared to unilateral tumors (p=0.001 and p=0.004, respectively). The finding of total tumor size >15mm was found to be more statistically significant for estimating survival than the finding of largest tumor size >15mm. No significant difference in survival was found between patients who underwent re-metastasectomy and those who did not (p=0.141). Multivariate Cox analysis identified total tumor size >15mm, positive surgical margin, and disease-free interval ≤24 months as significant for disease-free survival. Factors affecting overall survival included pathology, age, total tumor size, pathological tumor count, and disease-free interval. Pulmonary metastasectomy is an acceptable treatment method with relatively low morbidity and mortality rates, positively impacting survival in selected patients. The decision for metastasectomy should be made on a patient basis, considering various clinical and laboratory factors, and preferably with a multidisciplinary approach. Prospective randomized controlled studies with larger patient populations are needed to establish the survival and prognostic impact of pulmonary metastasectomy. Additionally, developed nomograms can be used to predict patient prognosis.