Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde metin uyarlama bağlamında Türk masallarından yararlanma
Using turkish fairy tales in the context of text adaptation in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 894942
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURHAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde B1 dil düzeyi için seçilmiş Türk masalların metin uyarlama teknikleriyle düzeye ve beceri kazanımlarına uygun, uyarlanmış metin örnekleri ortaya koymak ve web araçlarından faydalanılarak uyarlanmış metinler için kazanım temelli etkinlik örnekleri oluşturmaktır. Pertev Naili Boratav ve Ignac Kunos'un derlediği Türk masallarından seçilen 7 masalın, açımlama, genişletme, sadeleştirme, eksiltme ve kolaylaştırma teknikleri kullanılarak Türkçenin Yabancı Dil Öğretimi Programında (TYDÖP) yer alan 4 temel dil becerisi için en fazla kazanımın hedeflendiği B1 dil düzeyinde okuma materyali hazırlanarak alana katkı sağlayacağı düşünülmüştür. İki aşamalı bir yol izlenen çalışmada, önce seçilen masallar, metin uyarlama teknikleriyle B1 dil düzeyinin dil yapılarına, söz ve söz gruplarına uygun olarak uyarlanmıştır. Metin uyarlama işlemleri sonrasında kullanılan teknikler ve değiştirilen ifadeler sıralı bir biçimde gösterilmiş, düzey üstü kelime ve kelime grupları için de sözlükçe verilmiştir. Uyarlama sonrası ortaya çıkan metin ile B1 dil düzeyi okuma becerisi kazanımlarıyla ilişkileri açıklanmış, daha sonra da temel dil becerisi kazanımlarıyla etkinlikler tasarlanmıştır. Etkinliklerin tasarımında ve masal görsellerinin oluşturulmasında web araçlarından faydalanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, özgün edebi metinlerin dil öğretimi amacıyla metin uyarlama teknikleriyle hedef metin hâline getirilebilir olduğu ve uyarlanmış metin örneklerinin B1 dil düzeyi okuma becerisi kazanımlarıyla örtüştüğü görülmüştür. web araçları ve teknoloji kullanımının metin uyarlama çalışmalarıyla birlikte kullanılabilirliği etkinlik tasarılarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to present adapted text examples that are suitable for the B1 language level and skill acquisitions in teaching Turkish as a foreign language through text adaptation techniques applied to selected Turkish fairy tales, and to create acquisition-based activity examples for these adapted texts using web tools. It is considered that the preparation of reading materials at the B1 language level, targeting the maximum acquisition of the four basic language skills included in the Teaching Turkish as a Foreign Language Program (TTFLP), using techniques such as explanation, expansion, simplification, omission, and facilitation on seven fairy tales selected from those compiled by Pertev Naili Boratav and Ignác Kúnos, will contribute to the field. In this study, which follows a two-stage process, the selected fairy tales were first adapted to the language structures, words, and phrases appropriate for the B1 language level using text adaptation techniques. After the text adaptation processes, the techniques used and the modified expressions were shown sequentially, and a glossary was provided for above-level words and phrases. The relationship between the adapted text and the B1 level reading skill acquisitions was explained, and then activities were designed based on the basic language skill acquisitions. Web tools were utilized in the design of the activities and the creation of fairy tale visuals. As a result of the study, it was observed that original literary texts can be transformed into target texts for language teaching purposes through text adaptation techniques and that the adapted text examples align with the B1 level reading skill acquisitions. The usability of web tools and technology in conjunction with text adaptation studies was demonstrated through the activity designs.