4. sınıf matematik dersi çarpma işleminde yaşanan kavram yanılgılarının giderilmesinde web 2.0 araçlarının etkisinin incelenmesi
Examining the effects of web 2.0 tools on overcoming misconceptions in multiplication operations in 4th grade mathematics
  1. Tez No: 894952
  2. Yazar: ABDULLAH TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYIM AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı 4. sınıf öğrencilerinin matematik dersi çarpma işlemini yaparken sahip oldukları kavram yanılgılarını belirleyip bu kavram yanılgılarını Web 2.0 araçlarını kullanarak giderilmesini sağlamaktır. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Şırnak ilinin merkezinde bulunan bir devlet okulunda bulunan iki şube öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları aynı okulda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri arasında kavram yanılgılarına sahip olan 10 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı ise çarpma işlemini konu alan, araştırmacı tarafından geliştirilen 4 bölümden oluşan 'Kavram Yanılgısı Tespit Testi (KYT) ile kullanılmıştır. Bu testteki işlemler MEB kazanımlarına paralel bir şekilde oluşturulmuştur. Bu testin ardından kavram yanılgısına sahip öğrenciler kavram yanılgı türüne göre gruplara ayrılmıştır. Araştırmanın verileri bir hafta içinde toplamıştır. Öğrencilerde tespit edilen kavram yanılgıları Web 2.0 araçları kullanarak giderilmeye amaçlanmıştır. Web 2.0 araçları sadece kavram yanılgılarının giderilmesi sürecinde kullanılmıştır. Kavram yanılgılarının giderilmesi esnasında dijital öykülerden, oyunlardan ve çevrimiçi test ve yarışma uygulamaları kullanılmıştır. Bu süreçte LearningApps, Toontostic ve Plickers programlar kullanarak giderilmesi planlanmıştır. Eğitim süresi 5 hafta olarak yapıldı. Bu plan içerisinde öğrencilere bir hafta boyunca kullanılacak programların işleyişi ile ilgili ders verilmiştir. Tüm dersler boyunca Web 2.0 araçları kullanılmıştır. Yapılan eğitim süreci sonunda öğrencilere son test uygulandı. Bu uygulama sonucunda elde edilen veriler ile ön testte elde edilen veriler karşılaştırıldı. Ön test ve son test verileri arasında anlamlı bir fark olduğu saptandı. Süreç başında 10 farklı öğrencinin 6 farklı alanda kavram yanılgısı bulunurken süreç sonunda 5 farklı öğrencinin 2 farklı alanda kavram yanılgısına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the misconceptions of 4th grade students in mathematics class while performing the multiplication operation and to eliminate these misconceptions using Web 2.0 tools. This research was conducted with two classes of students in a state school in the center of Şırnak province in the 2022-2023 academic year. The participants of the research consisted of 10 students who had misconceptions among the 4th grade students studying at the same school. The research was conducted using a mixed research method. The data collection tool in the research was the 'Misconception Identification Test (MIT)' consisting of 4 sections developed by the researcher, focusing on the multiplication operation. The operations in this test were created parallel to the Ministry of National Education (MEB) achievements. After this test, students with misconceptions were grouped according to the type of misconception. The data of the research were collected within one week. Misconceptions identified in students were aimed to be eliminated using Web 2.0 tools. Web 2.0 tools were used only in the process of eliminating misconceptions. During the process of eliminating misconceptions, digital stories, games, and online quiz and competition applications were used. In this process, it was planned to eliminate using the LearningApps, Toontostic, and Plickers programs. The duration of the education was 5 weeks. Within this plan, a lesson was given to the students about the operation of the programs to be used for a week. Web 2.0 tools were used throughout all the lessons. At the end of the educational process, a final test was applied to the students. The data obtained from this application were compared with the data obtained from the pre-test. It was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test data. At the beginning of the process, while 10 different students had misconceptions in 6 different areas, at the end of the process, it was determined that 5 different students had misconceptions in 2 different areas.