Sleeve gastrektomi ürolitiyazis riskini artırır mı?
Does sleeve gastrectomy increase the risk of urolithiasis?
  1. Tez No: 894953
  2. Yazar: MUSTAFA ALKAN OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER BALTACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç:Sleeve gastrektomi (SG),kilo kaybındaki başarısı ve düşük komplikasyon oranları nedeniyle Roux-en-Y gastrik bypass (RYGB)prosedürüne göre günümüzde popülerlik kazanmıştır. Bu çalışma, SG ameliyatının idrar biyokimyasal parametreleri ve ürolitiyazis riski üzerine olası etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, SG öncesi ve sonrası kan ve 24 saatlik idrar testlerindeki değişiklikler incelenerek, ürolitiyazis için potansiyel risk faktörlerinin belirlenmesi hedeflemektedir. Yöntemler: Ocak 2020 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi'nde SG ameliyatı geçiren toplam 94 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta verileri retrospektifincelenmiş olup elektronik kayıtlardan vücut kitle indeksi (VKİ) ve hasta kiloları ile ilgili veriler toplanmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası kan testleri (sodyum, potasyum, kalsiyum, ürik asit, kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızı) ve 24 saatlik idrar analizleri (hacim, pH, Ca, K, oksalat, ürik asit, sitrat ve magnezyum) değerlendirilmiştir. Bulgular: Postoperatif değerlerde kilo ve VKİ'de anlamlı azalmalar gözlemlenmiştir. Preoperatif ve postoperatif karşılaştırmalar, 24 saatlik idrar hacminde ve ürik asit seviyelerinde anlamlı azalma, idrar kalsiyum atılımında ve idrar pH'ında ise anlamlı artış ortaya koymuştur. Postoperatif dönemde yeni ürolitiyazis insidansı %12.8 olup, kadınlarda erkeklere göre daha yüksek prevalans saptanmıştır. Sonuçlar: SG, idrar biyokimyasal parametrelerini etkileyerek idrar hacminde azalma ve Ca atılımında artışa neden olabilmektedir, bu da ürolitiyazis riskini artırabilir. Ancak, genel risk RYGB gibi diğer bariatrikprosedürler kadar belirgin olmayabilir. Böbrek taşı oluşumu riskini azaltmak için dikkatli izlem ve proaktif yönetim önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:Sleeve gastrectomy (SG) has gained popularity over Roux-en-y gastric bypass (RYGB) due to its success in weight loss and lower complication rates. This study aims to evaluate the impact of sleeve gastrectomy (SG)on urinary biochemical parameters and the risk of urolithiasis. The study investigates changes in blood and 24-hour urine tests before and after SG to determine potential risk factors for urolithiasis. Methods: A total of 94 patients who underwent SG at Ankara University Medical Faculty Ibn-i Sina Hospital between January 2020 and June 2023 were included in this retrospective study. Data on body mass index (BMI) and weight were collected from electronic records. Preoperative and postoperative blood tests (sodium, potassium, calcium, uric acid, creatinine, and glomerular filtration rate) and 24-hour urine analyses (volume, pH, calcium, potassium, oxalate, uric acid, citrate, and magnesium) were evaluated. Results: Significant reductions in weight and BMI were observed postoperatively. Preoperative and postoperative comparisons revealed significant decreases in 24-hour urine volume and uric acid levels, while calcium excretion and urine pH significantly increased. The incidence of new urolithiasis postoperatively was 12.8%, with a higher prevalence in women than men. Conclusions: SG impacts urinary biochemical parameters, notably decreasing urine volume and increasing calcium excretion, which may elevate the risk of urolithiasis. However, the overall risk may not be pronounced as with other bariatric procedures like RYGB. Careful monitoring and proactive management are recommended to mitigate the potential risk of kidney stone formation post-SG.