Lomber epidural steroid enjeksiyonu yapılan hastalarda omurga maketi kullanılarak alınan aydınlatılmış onamın etkinliği: prospektif randomize çalışma
- Tez No: 894961
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ENVER ÖZGENCİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HANZADE AYBÜKE ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Bilgilendirilmiş onam, tıbbi bir işlem veya tedavi uygulanmadan önce, hastanın ilgili işlem veya tedavi hakkında eksiksiz ve anlaşılır bilgi verilmesi ve ardından hastanın bu bilgilere dayanarak işlemi kabul etmesi veya reddetmesi sürecidir. Bu süreç, etik ve yasal olarak, hastaların kendi sağlıkları üzerinde bilinçli kararlar vermesini sağlamak için zorunludur. Ayrıca bilgilendirilmiş onam, hastanın uygulanacak tedavi veya işlem öncesi gerçekçi beklentilerinin oluşturulması, hastaların anksiyetesini düşürmesi ve işlem memnuniyetini artırması son derece açısından önemlidir. Görsel destekleyicilerin kullanılması, yapılacak tıbbi prosedürleri anlamlarına yardımcı olarak sürecin kalitesini artırabilir ve olası yanlış anlaşılma sorunlarını azaltabilir. Bel ağrısı, hastaların hastanelere başvurduğu en yaygın şikayetler arasında yer alır. Ayrıca lomber disk hernisi olan hastalarda en sık görülen semptomdur. Konservatif tedaviye yeterli yanıt vermeyen ancak cerrahi gerektirmeyen veya cerrahi uygulanmayan hastalarda ağrının kontrolünde algoloji anabilim dalı tarafından girişimsel minimal invazif işlemler uygulanabilmektedir. Bunlardan biri de lomber epidural steroid enjeksiyonlarıdır. Bu işlem öncesinde de tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam alınmaktadır. Bu çalışmada omurga maketi ile alınan bilgilendirilmiş onamın lomber epidural steroid enjeksiyonu yapılan hastalar üzerindeki etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır GEREÇ VE YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Algoloji Anabilim Dalı'nda Aralık 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında lomber epidural steroid enjeksiyonu yapılan 163 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar, randomize olarak standart sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş onam formu uygulaması yapılan kontrol grubu ve buna ek olarak görsel omurga maketi üzerinden işlemin anlatıldığı çalışma grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastaların onamları anlama düzeyi, Likert ölçeği ile işlem sonrası hasta memnuniyeti ve hasta anksiyete ve depresyon skalası ile işlem öncesi anksiyete ve depresyon skorları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Informed consent is the process by which, before a medical procedure or treatment is performed, the patient is given complete and comprehensible information about the relevant procedure or treatment and then the patient accepts or refuses the procedure based on this information. This process is ethically and legally obligatory to enable patients to make informed decisions about their own health. In addition, informed consent is extremely important in terms of creating realistic expectations of the patient before the treatment or procedure to be applied, reducing the anxiety of the patients and increasing the satisfaction of the procedure. The use of visual aids can improve the quality of the process by helping patients understand the medical procedures to be performed and reduce potential misunderstanding problems. Low back pain is one of the most common complaints that patients present to hospitals. It is also the most common symptom in patients with lumbar disc herniation. In patients who do not respond adequately to conservative treatment but do not require surgery or who do not undergo surgery, interventional minimally invasive procedures can be performed by the department of algology for the control of pain. One of these is lumbar epidural steroid injections. Informed consent is obtained from all patients before this procedure. The aim of this study was to investigate the effectiveness of informed consent obtained with a spinal model on patients undergoing lumbar epidural steroid injection. MATERIALS AND METHODS: Between December 2023 and May 2024, 163 patients who underwent lumbar epidural steroid injection at Ankara University Department of Algology were included in the study. Patients were randomly divided into two groups: a control group in which a standard verbal and written informed consent form was administered and a study group in which the procedure was explained using a visual spine model. The level of understanding of the informed consent, patient satisfaction after the procedure using Likert scale, and anxiety and depression scores before the procedure using patient anxiety and depression scale were evaluated in both groups.