Saim Borazan arşivi ve basında Bandırmaspor kulübü (1965-1983)
Saim Borazan archive and Bandirmaspor club in the press (1965-1983)
  1. Tez No: 894960
  2. Yazar: CİHAD AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 840
Özet
Bandırma şehrindeki amatör futbol rekabetinin üst seviyede yaşandığı iki önemli rakip olan İdmanyurdu Gençlik ile Marmara Gençlik spor kulüplerinin 1965 yılının Temmuz ayında bir araya gelerek oluşturdukları profesyonel ruhun adı olan Bandırmaspor Kulübünün tarihi, Yerel Gazeteci Saim Borazan'ın 1965-1983 sezonlarını kapsayan özel arşivindeki maç verileri, idari faaliyetler ve diğer bilgiler, Ulusal basında bazı gazetelerin dijital arşivleri ile Bandırma yerel medyasındaki bazı gazetelerin fiziki arşivlerine ulaşarak bilgi doğrulaması gerçekleştirilerek ilgili dönemlerdeki veriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bandırmaspor kulübü, kuruluş süreciyle birlikte, Türkiye İkinci Millî Ligi'ne katılan“İlk kaza (ilçe) takımı”olma özelliğini ve İlinden önce profesyonel liglere katılan“İlk ilçe takımı”olma özelliğini kazanmış oluyordu. Kuruluş sürecinden itibaren incelenen 18 sezon içerisinde (1965-1983) lig, kupa, hazırlık mücadelelerine bakıldığında, Türkiye Kupasında Yarı Final ve Çeyrek Final oynama başarısı gösteren Bandırmaspor, lig mücadelelerinde şampiyonluk başarısı ve küme düşme başarısızlığı yaşamış, takımından gol kralı çıkartmış, ayrıca A Milli ve Genç Milli takımlara oyuncu göndermiştir. Bu çalışma 3 bölüm halinde ele alınmış olup 1'inci bölümde sporun tanımından Bandırmaspor Kulübünün kuruluş sürecine kadar olan kısım işlenmiş, 2'inci bölümde, Bandırmaspor Kulübünün 1965-1975 sezonlarındaki sportif ve idari faaliyetleri, 3'üncü bölümde ise bu kez 1966-1983 sezonlarındaki sportif ve idari faaliyetler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of Bandırmaspor Club, which is the name of the professional spirit created by the İdmanyurdu Youth and Marmara Youth sports clubs, which are two important rivals in the city of Bandırma, where amateur football competition is at the highest level, came together in July 1965, match data in local journalist Saim Borazan's private archive covering the 1965-1983 seasons. , administrative activities and other information, data in the relevant periods were tried to be revealed by verifying the information by accessing the digital archives of some newspapers in the national press and the physical archives of some newspapers in the local media of Bandırma. With the establishment process, Bandırmaspor club gained the distinction of being the“First district team”to participate in the Turkish Second National League and the“First district team”to participate in professional leagues before the province. When we look at the league, cup and preparation matches in the 18 seasons (1965-1983) examined since the establishment process, Bandırmaspor, which succeeded in playing in the Semi-Finals and Quarter-Finals in the Turkish Cup, experienced championship success and relegation failure in the league matches, had the top scorer from its team, and also had the A National Championship. and sent players to the Junior National teams. This study has been discussed in 3 parts; in the 1st part, the part from the definition of sports to the establishment process of Bandırmaspor Club is covered, in the 2nd part, the sports and administrative activities of Bandırmaspor Club in the 1965-1975 seasons, and in the 3rd part, this time in the 1966-1983 seasons. sports and administrative activities were discussed.