Aktif sporcularda bilinçli farkındalığın zihin gezinmesi ile ilişkisinin incelenmesi: Hentbol lig oyuncuları örneği
The relationship between mindfulness and mind wandering in active athletes: The case of handball league players
  1. Tez No: 894967
  2. Yazar: ÖMER FARUK KARAKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırma profesyonel hentbol sporcularının bilinçli farkındalık düzeyleri ile zihin gezinmesi (zihnin istemli gezinmesi ve zihnin istemsiz gezinmesi) düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bazı sosyo-demografik değişkenlerin bu durum üzerinde anlamlı bir fark oluşturup oluşturmadığını belirlemiştir. Yöntem: Araştırmaya Türkiye Hentbol Liglerinde oynayan 500 hentbol sporcusu katılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek için SPSS 24 istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Kullanılan testlere baktığımızda iki gruplu değişkenler için independent sample t-testi, ikiden fazla gruplu değişkenler için anova testi ve anova testi sonucunda anlamlı fark çıkan grupları belirlemek için tukey testi kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık ve zihin gezinmesi ölçekleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda; bilinçli farkındalık ile zihnin istemsiz gezinmesi arasında anlamlı bir ilişki çıkmamıştır (r=-,036, p=,419). Bilinçli farkındalık ile zihnin istemli gezinmesi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=,108*, p=,016).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to reveal the relationship between mindfulness levels and mind wandering (voluntary mind wandering and involuntary mind wandering) levels of professional handball athletes. It also determined whether some socio-demographic variables make a significant difference on this situation. Method: A total of 500 handball players playing in Turkish Handball Leagues participated in the study. SPSS 24 statistical program was used to analyze the data. Since the data obtained showed normal distribution, parametric tests were used. When we look at the tests used, independent sample t-test was used for variables with two groups, anova test for variables with more than two groups, and tukey test was used to determine the groups with significant differences as a result of anova test. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between mindfulness and mind wandering scales. Finding and result: When we look at the results of the study; there was no significant relationship between mindfulness and involuntary wandering of the mind (r=-,036, p=,419). A significant positive relationship was found between mindfulness and voluntary wandering of the mind (r=,108*, p=,016).