Sedanter erkeklerde konsantrik ve eksantrik fazda uygulanan direnç egzersizlerinin kas hipertofisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of resistance exercises applied in concentric and eccentric phases on muscle hypertrophy in sedentary men
- Tez No: 895011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, sedanter erkeklerde konsantrik ve eksantrik fazda uygulanan direnç egzersizlerinin dirsek ve diz kas gurupları üzerindeki hipertofik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, yarı deneysel araştırma yöntemlerinden“kontrol grupsuz ön-test ve son-test”desen kullanılmıştır. Araştırmaya spora yeni başlayan deneyimsiz (0-1 yıl tecrübe), 25- 35 yaş arası 20 (sedanter) erkek gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar seçkisiz olmayan atama yöntemi ile konsantrik egzersiz grubu (n=10) ve eksantrik egzersiz grubu (n=10) olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Grupların antrenman başlangıç ağırlıkları her hareket için 1 Maksimum Tekrar (TM) testi ile belirlenmiştir. Gruplar çalışmaya başlamadan önce yapacakları hareketler ile ilgili bir ders eğitim almıştır. Eğitim sonrası eğitmen gözetiminde katılımcılar 8 hafta boyunca haftada 3 seans olmak üzere konsantrik ve eksantrik yoğunluklu direnç egzersizlerini uygulanmıştır. Ağırlık çalışmalarında her iki grupta da 1TM'nin %60-80 yüklenme içerikli düz pramit yükleme düzenlemesi kullanılmıştır. Katılımcılardan çalışma öncesi (ön-test) ve çalışma sonrası (son-test) ölçümleri kol ve bacak kalınlıkları mezura ile elle, ölçülerek alınmıştır. Ölçümler dirsek ve diz fleksör kas guruplarını içermiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler için betimsel istatistik, gruplar arası ön test son test ölçümlerin karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi, grup içi ön test son test ölçümlerin karşılaştırılmasında ise Paired Sample T testi ve Wicoxon testi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the hypertonic effects of concentric and eccentric phase resistance exercises on elbow and knee muscle groups in sedentary men. In the study,“pre-test and post-test without control group”design, one of the quasi-experimental research methods, was used. Twenty (sedentary) men aged 25-35 years, inexperienced (0-1 year experience), who were new to sports, participated in the study as volunteers. The participants were divided into two groups as concentric exercise group (n=10) and eccentric exercise group (n=10) by non-random assignment method. In weight studies, flat pramid loading arrangement of 1RM with 60-80% loading content was used in both groups. Before the groups started the study, they received one lesson training about the movements they would perform. After the training, the participants performed concentric and eccentric intensity resistance exercises 3 sessions per week for 8 weeks under the supervision of an instructor. In weight training, double pramidal training technique was used in both groups. Before (pre-test) and after (post-test) the study, arm and leg thicknesses were measured manually with a tape measure. The measurements included elbow and knee flexor muscle groups. In the analysis of the data obtained from the research, descriptive statistics were used for descriptive information of the participants, independent sample T test was used for the comparison of pre-test post- test measurements between groups, and Paired Sample T test was used for the comparison of pre-test post-test measurements within groups. The significance level was accepted as p0,05).