Pandeminin otizm spektrum bozukluğu üzerindeki etkileri
The effects of the pandemic on autism spectrum disorder
  1. Tez No: 895025
  2. Yazar: BETÜL SOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET DEMİR, PROF. DR. GÜLSÜM NURHAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin 3-6 yaş arası Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların sosyopsikolojik gelişimleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Pandemi sürecinin, OSB'li çocukların eğitim, fiziksel sağlık, duygusal ve psikolojik durumlarına yönelik etkileri ve aile deneyimleri sistematik olarak araştırılmıştır. Çalışmamız, OSB tanısı almış çocukların pandemi sürecinde eğitim süreçlerindeki değişiklikleri, psikolojik ve duygusal etkilerini, ailelerin deneyimlerini ve yaşadıkları zorlukları belirlemeyi hedeflemektedir. Katılımcılar arasında OSB tanısı almış 26 aile ve tanı almamış tipik gelişim gösteren 30 aile bulunmaktadır. Pandemi dönemi, OSB'li çocukların eğitim ve terapi alımını olumsuz etkilemiş, çocuklarda davranış problemlerini artırmış ve ailelerin kaygı düzeyini yükseltmiştir. Araştırmanın bulguları, pandemi sürecinde OSB'li çocukların ve ailelerinin yaşadığı çeşitli zorlukları ortaya koymuştur. Özellikle eğitim ve terapi alanında yaşanan aksamalar, çocukların gelişimini olumsuz etkilemiş ve aileler için ek zorluklar yaratmıştır. Ayrıca, pandemi sonrası dönemde OSB'li çocukların ve ailelerinin destek ihtiyacının artacağı öngörülmüştür. Çalışma sonuçlarına dayanarak, benzer süreçlerde hükümetlerin toplum genelindeki özel gereksinimli bireyleri göz önünde bulundurarak destekleyici politikalar geliştirmesi, çevrimiçi psikososyal destek gruplarının oluşturulması ve uzaktan eğitim/terapi yöntemlerinin geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, pandemi dönemlerinde OSB'li bireylerin öncelikli beceri ve davranışlarını içeren öğretim kılavuzları hazırlanması ve ailelere yönelik özel eğitim programları düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışma, pandeminin özel gereksinimli bireyler üzerindeki etkilerini anlamak ve bu etkileri hafifletmek için önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the socio-psychological development of children aged 3-6 with autism spectrum disorder (ASD) during the COVID-19 pandemic. The research systematically explores the effects of the pandemic on the education, physical health, emotional, and psychological well-being of children with ASD, as well as the experiences of their families. The study identifies changes in the educational processes, psychological and emotional impacts, and family experiences of children with ASD during the pandemic period. Participants included 26 families with children diagnosed with ASD and 30 families with typically developing children. The pandemic negatively affected the access to education and therapy for children with ASD, increased behavioral problems, and raised anxiety levels among families. Findings highlight the various challenges experienced by children with ASD and their families during the pandemic. Disruptions in education and therapy particularly hindered children's development and posed additional difficulties for families. Moreover, it is predicted that the support needs of children with ASD and their families will increase in the post-pandemic period. Based on the study results, governments are recommended to develop supportive policies considering individuals with special needs, establish online psychosocial support groups, and enhance remote education/therapy methods during similar crises. Additionally, there is a need to prepare teaching guides focusing on priority skills and behaviors for individuals with ASD and organize special education programs for families. This study provides valuable insights to understand and mitigate the impact of the pandemic on individuals with special needs.