Adölesan voleybolcularda kum yüzeyinde uygulanan pliometrik antrenmanın, sürat, çeviklik, ve denge performansı üzerine etkisi
The effect of plyometric training on sand surface on speed, agility and balance performance in adolescent volleyball players
- Tez No: 895026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Voleybol, pliometrik antrenmanların yaygın olarak kullanıldığı, üst düzey motor yeteneklerini içeren, patlayıcı ve hızlı tempolu bir spordur. Bundan dolayı da bu çalışmanın amacı adölesan voleybolcularda kum yüzeyinde uygulanan pliometrik antrenmanın, sürat, çeviklik ve denge performansı üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Karadeniz Ereğli Voleybol Takımı'nda oynayan Türkiye Altyapı Kadınlar Midi ve Küçük kız Kategorilerinde mücadele eden 45 adölesan kız çocuk gönüllü olarak katıldı. Sporculara antropometrik ölçümler ve fiziksel performans testleri (20 metre sürat testi, T çeviklik testi, Y dinamik denge testi) uygulandı. Veriler altı haftalık pliometrik antrenman programı öncesi ve sonrası toplandı. Sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılarak beden kitle indeksi (BKİ) hesaplandı. Tüm sporcular kum, salon ve kontrol grubu olarak rastgele ayrıldı. Kum ve salon grubuna 6 hafta boyunca ve haftada 3 gün pliometrik antrenman programı uygulandı, kontrol grubu ise voleybol teknik antrenmanlarına devam etti. Verilerin analizi için SPSS 22 (IBM Statistics 22) paket programı kullanıldı. Grupların genel özelliklerini tespit etmek amacıyla tanımlayıcı istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerler) hesaplandı. Grupların ön test ve son test ortalamaları ve gruplar arası karşılaştırmada bağımlı gruplar t testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Volleyball is an explosive and fast-paced sport involving high-level motor skills in which plyometric training is widely used. Therefore, the aim of this study was to investigate the effect of plyometric training on speed, agility and balance performance of adolescent volleyball players on sand surface. Forty-five adolescent girls who play for the Karadeniz Ereğli Volleyball Team in the Turkish Youth Women's Midi and Junior categories participated voluntarily in this research. Anthropometric measurements and physical performance tests (20 meter sprint test, T agility test, Y dynamic balance test) were performed. Data were collected before and after a six-week plyometric training program. Body mass index (BMI) was calculated by measuring the height and body weight of the athletes. All athletes were randomly divided into sand, indoor and control groups. The sand and gym group received a plyometric training program for 6 weeks and 3 days a week, while the control group continued their volleyball technical training. SPSS 22 (IBM Statistics 22) package program was used for data analysis. Descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, minimum-maximum values) were calculated to determine the general characteristics of the groups. Dependent groups t test was used to compare the pre-test and post-test averages of the groups and between the groups.