Aljinat ile ekstrüzyon temelli 3B biyo-basım teknolojisi kullanılarak doku iskele yapılarının üretimi
Production of alginate-based tissue scaffolds using extrusion-based 3D bioprinting technology
  1. Tez No: 895046
  2. Yazar: HALENUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜNDOĞDU, DOÇ. DR. HÜLYA ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında farklı konsantrasyonlarda sodyum aljinat ve kalsiyum klorür (CaCl2) ikili şırınga yöntemine göre ön çapraz bağlama esas alınarak homojenize edilmiştir. Üç Boyutlu (3B) biyoyazıcı teknolojisi kapsamında doku iskele yapıları elde edebilmek için homojenizasyon sonucu oluşan biyomürekkep yapılarının biyo-basımı yapılmıştır. Biyo-basımı tamamlanan iskele yapılarının son çapraz bağlanması ile kalıcı jelleşme durumu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen gözenekli doku iskele yapılarının biyobasılabilirliği gözenek basılabilirliği, bütünlük faktörü, düzensizlik ve yayılım oranına göre değerlendirilmiştir. Bu parametrelerin değerlendirmeleri sonucunda en yüksek biyobasılabilirliğe sahip iskele yapıları seçilmiştir. Seçilen iskele yapılarının şişme, biyobozunurluk ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre yüksek su tutabilme kapasitesine sahip, biyolojik olarak hızlı parçalanabilen ve mekanik olarak esnek özellikli doku iskele yapıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different concentrations of sodium alginate and calcium chloride (CaCl2) were homogenized based on pre-crosslinking according to the double syringe method. Within the scope of three dimensional (3D) bioprinting technology, bioprinting of bioink structures formed as a result of homogenization was performed in order to obtain tissue scaffold structures. Permanent gelation was realized with the final crosslinking of the bioprinted scaffold structures. The bioprintability of the obtained porous tissue scaffold structures was evaluated according to pore printability, integrity factor, disorder and spreading rate. As a result of the evaluation of these parameters, the scaffold structures with the highest bioprintability were selected. Swelling, biodegradability and mechanical properties of the selected scaffold structures were determined. According to the results of the analysis, tissue scaffold structures with high water retention capacity, rapid biodegradability and mechanically flexible properties were obtained.