Sıcak haddelenmiş çelikde dönüşüm katkılı plastisite destekli beynitik ferrit mikroyapıları için preste sertleştirme yöntemi geliştirilmesi
Development of hot stamping method for transformation induced plasticity aided bainitic ferrite microstructures of hot rolled steels
- Tez No: 895084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY ERİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geleceğin otomobil teknolojileri, araçların çevresel etkilerini azaltmak, güvenliklerini artırmak ve enerji verimliliğini maksimize etmek amacıyla, ileri düzey enerji kaynakları ve malzemelerin araştırılmasına odaklanmaktadır. Bu nedenle, araçların güvenliği ve dayanıklılığı düşürülmeden ağırlığının azaltılması için preste sertleştirme gibi üretim yöntemleri yanı sıra geliştirilmiş yüksek mukavemetli çelikler (AHSS) geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır. Preste sertleştirme yöntemi AHSS için özel bir üretim yöntemi olarak, araçlarda bu yöntem ile üretilen parça sayısının sürekli artması ile öne çıkmaktadır. Preste sertleştirme soğuk şekillendirmenin aksine geri yaylanmayı etkili bir şekilde azaltan ve yüksek sıcaklıklarda yüksek şekillendirilebilirliği sağlayan bir yöntemdir. Bu tez kapsamında dönüşüm katkılı plastisite destekli beynitik ferrit (TBF) mikroyapılarını preste sertleştirme işlemi ile elde etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Future automobile technologies focus on research into advanced energy sources and materials to reduce the environmental impact of vehicles, improve their safety, and maximize energy efficiency. For this reason, it is working on the development of advanced high-strength steels (AHSS) as well as production methods such as hot stamping to reduce the weight of vehicles without reducing their safety and durability. Hot stamping, as a special production method for AHSS, has come to the forefront with the continuous increase in the number of parts produced with this method in vehicles. Unlike cold stamping, hot stamping is a method that effectively reduces springback and provides high formability at high temperatures. Within the scope of this thesis, it is aimed to obtain transformation-enhanced plasticity-assisted bainitic ferrite (TBF) microstructures in steels by press hardening process.