İki farklı anestezi tekniğinin üst ektremitede periferik rejyonal doku oksijenasyonu, perfüzyon ı̇ndeksi ve brakiyal arter akım hacmine etklieri
The effects of two different anesthesia techniques on peripheral regional tissue oxygenation, perfusion index, and brachial artery flow volume in the upper extremity
- Tez No: 895085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PALABIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Genel anestezinin (GA) yanısıra birlikte veya tek başına interskalen sinir bloğu (İSB) omuz cerrahisi için rutin anestezi yöntemleridir. Her iki yöntemin de bölgesel kan akımını arttırdığı bilinmektedir. Çalışmamızda bu iki farklı anestezi tekniğinin ön kolda kan akımı ve doku oksijenasyonu üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamıza hastanemizde 15.12.2023 ile 15.03.2024 tarihleri arasında omuz cerrahisi nedeniyle ameliyat olan 18-65 yaş toplam 49 hasta dahil edildi. Rutin monitörizasyonu takiben perfüzyon indeksi (PI) ve rejyonal oksijen satürasyonu (rSO2) ölçümü için işlemin yapılacağı tarafın 2. parmağına pulse oksimetre ve ön kola rSO2 sensörü yerleştirildi. Ultrasonografi (USG) kullanılarak ve antekübital fossanın 2-3 cm proksimalinden brakiyal arter görüntülenerek ölçümler yapıldı. Grup 1'e GA, Grup 2'ye İSB uygulandı. Ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH), SpO2, akım hacmi (AH), brakiyal arter çapı (BAÇ), near infrared spektroskopi (NIRS) verileri (rSO2, ΔcHbi, Δo2Hbi, ΔHHbi) ve PI değerleri işleme başlamadan önce ve blok işlemi tamamlandıktan sonra 10., 20., 30. ve 60. dakikalarda kayıt altına alındı. BULGULAR: Çalışmamıza GA ve İSB uygulanan hastaların AH'nin 20., 30. ve 60. dakikalarda; rSO2'nin 10., 20., 30. ve 60. dakikalarda; Δo2Hbi'nin 30. ve 60. dakikalardaki verilerinde istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu gözlenmiştir. İSB grubunda 0/10. dk, 0/20. dk, 0/30. dk ve 0/60. dk arasındaki rSO2 ve ΔcHbi anlamlı olarak artış göstermiştir. İSB grubunda 0/20 .dk, 0/30. dk ve 0/60. dk arasındaki ΔO2Hbi değerinde anlamlı artış saptanmıştır. PI değeri ise her iki grupta da 0/10. dk, 0/20. dk, 0/30. dk ve 0/60. dk'da anlamlı artış göstermiştir. SONUÇ: Çalışmamızda ön kol doku kanlanması ve oksijenasyonunda AH ve rSO2 değerlerinin daha anlamlı veriler sunacağını düşünmekteyiz. Periferik doku oksijenasyonu ölçümü için kullandığımız NIRS içeriğinde yer alan ΔcHbi, Δo2Hbi, ΔHHbi değerlerinin diğer çalışmalara yol gösterici olacağını ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: In addition to general anesthesia (GA), the interscalene nerve block (ISB), either in combination with GA or used alone, are routine anesthesia methods for shoulder surgery. Both anesthesia choices are known to increase local blood flow. Our study aims to compare the effects of two different anesthesia techniques on forearm tissue oxygenation. METHODS: Our study included a total of 49 patients aged 18-65 who underwent shoulder surgery in our hospital between 15.12.2023 and 15.03.2024. After routine monitoring, a pulse oximeter was placed on the second finger of the side to be operated on, and an rSO2 sensor was attached to the forearm for perfusion index (PI) and regional oxygen saturation (rSO2) measurement. Measurements were performed using ultrasound (USG) by visualizing the brachial artery 2-3 cm proximal to the antecubital fossa. GA was administered to Group 1, and ISB to Group 2. Mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), SpO2, flow volume (FV), brachial artery diameter (BAD), near-infrared spectroscopy (NIRS) data (rSO2, ΔcHbi, Δo2Hbi, ΔHHbi), and PI values were recorded before the procedure and at 10, 20, 30, and 60 minutes after the block procedure was completed. RESULTS: In our study, statistically significant differences were observed in FV at 20, 30, and 60 minutes; rSO2 at 10, 20, 30, and 60 minutes; and Δo2Hbi at 30 and 60 minutes in patients who received GA and ISB. Significant increases in rSO2 and ΔcHbi were observed in the ISB group between 0/10 min, 0/20 min, 0/30 min, and 0/60 min. A significant increase in Δo2Hbi was found in the ISB group between 0/20 min, 0/30 min, and 0/60 min. PI values showed significant increases at 0/10 min, 0/20 min, 0/30 min, and 0/60 min in both groups. CONCLUSION: In our study, we believe that FV and rSO2 values will provide more significant data on forearm tissue perfusion and oxygenation. We think that the NIRS values (ΔcHbi, Δo2Hbi, ΔHHbi) used in measuring peripheral tissue oxygenation will guide future studies and that more research is needed.