Kurumsal e-öğrenme akademilerine yönelik esnek başarım değerlendirme modeli önerisi
A flexible performance assessment model proposal for e-learning academies of corporates
  1. Tez No: 895083
  2. Yazar: YAHYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU TAHSİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kurumsal şirketler ve kuruluşlar, çalışanlarının kişisel ve mesleki yetkinlik gelişimi için çalışanlarına kurumsal e-öğrenme akademileri sunmaktadır. Bu araştırma, e-öğrenme akademileri bulunan kurumların çalışanlarının hedeflenen kişisel gelişim ve öğrenme düzeyini farklı kriterlere göre ölçmek, başarı düzeyini karşılaştırmak ve eğitimin iş performansına etkisini değerlendirmek için şirket performans göstergeleri ile e-öğrenme sistemindeki çalışan eğitim verilerini beraber analiz eden bir başarım değerlendirme modeli önermeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda metal endüstrisi sektöründe faaliyet gösteren ve 196 çalışanlı bir kurumsal şirketin e-öğrenme akademisi ile tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılarak ortak bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmada bir başarım değerlendirme modeli tasarlanmış ve sistem yaklaşımından faydalanılarak Kirkpatrick Eğitim Değerlendirme Modeli, Kurumsal Karne, KPI (Key Performance Indicator) ve OKR (Objectives and Key Results) performans ölçüm yöntemleriyle esnek başarım değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Başarım değerlendirme modelinde performans değerlendirmesi yapabilmek için e-öğrenme sistemlerinden ve kurumun bilgi sistemlerinden toplanan 2022 yılı içerisindeki 1 yıllık eğitim verileri kullanılmıştır. Kurumsal e-öğrenme akademisinin kendi belirlediği performans göstergeleri de model değerlendirilmesinde yer almıştır. Sonuçlar, modelde şirketin performans göstergesi hedefleri ile ilişkilendirilmiştir. Model çıktıları akademi yöneticileri ve şirket yönetimi seviyesinde değerlendirme yapılması için görselleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bir başarım değerlendirme modeli önerisinin yapılabileceğini; tasarımında kullanılan eğitim değerlendirme modeli, performans ölçüm yöntemlerinin ve e-öğrenme sisteminden alınan verilerin birbirleriyle ilişkili bir şekilde kullanılabileceğini; iş zekası uygulamasında hazırlanan veri analiz paneliyle modeldeki sonuçlar üzerine analiz ve değerlendirme yapılabileceğini ortaya koymuştur. Böylelikle, kurumsal e-öğrenme akademisinin kurumsal hedeflerle ilişkili eğitim faaliyetleri için bütünsel bir bakış açısına sahip olmasına yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca, eğitimin iş performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesine ve eğitimlerin gelecekteki gelişimi için planlar yapılabilmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu modelin gelecek dönemde yapılması ihtiyaç duyulan iyileştirmelere yol göstermesi ve uygulamaların başlatılmasına kanıt sağlaması açısından değerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate companies and organizations offer corporate e-learning academies to their employees for personal and professional skill development. This study aims to propose a performance evaluation model that analyzes company performance indicators and e-learning system data to measure employees' targeted personal development and learning levels according to various criteria, compare success levels, and assess the impact of training on job performance. In this context, a joint study was conducted using a design-based research method with the e-learning academy of a corporate company operating in the metal industry sector with 196 employees. A performance evaluation model was designed, leveraging system approaches, and a flexible performance evaluation model was developed using Kirkpatrick's Training Evaluation Model, the Corporate Scorecard, KPI (Key Performance Indicators), and OKR (Objectives and Key Results) performance measurement methods. To perform the performance evaluation, one year of training data from 2022 collected from e-learning systems and the organization's information systems was used. The performance indicators determined by the corporate e-learning academy were also included in the model evaluation. The results were correlated with the company's performance indicator targets within the model. The model outputs were visualized for evaluation at the levels of academy managers and company management. The results demonstrated that it is feasible to propose a performance evaluation model; the training evaluation model used in its design, performance measurement methods, and data from the e-learning system can be utilized in a mutually related manner; and analysis and evaluation on the model's results can be conducted with the data analysis panel prepared in the business intelligence application. Thus, it was observed that the corporate e-learning academy contributes to having a holistic perspective on training activities related to corporate goals. Additionally, it was determined that the model helps in examining the impact of training on job performance and in planning for future training developments. The model was concluded to be valuable in guiding necessary improvements and providing evidence for the initiation of implementations in the future.