Kronik Hepatit C'li hastalarda direkt etkili antivirallerin etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effectiveness of direct-acting antivirals in patients with chronic Hepatitis C.
- Tez No: 895110
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada HCV RNA pozitifliği olan hastalara başlanan direkt etkili antiviral ilaçların tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM Bu retrospektif çalışmada 01 Ocak 2015 - 01 Mart 2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde HCV RNA pozitif direkt etkili antiviral başlanan hastalar dahil edilmiştir BULGULAR Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı'nda yapılan bu çalışmaya 2015-2023 tarihleri arasında başvuran ve Hepatit C Virüsü (HCV) pozitif olan 146 hasta dahil edildi. Hastaların %56,8'i (n=83) erkek, yaş ortalaması 53,75±19,97 yıl idi. HCV genotiplemesine göre 83 (%56,8) hastanın tip1b, 34 (%23,3) hastanın tip3 olduğu kaydedildi. HCV pozitif olan hastaların %21,9'unda (n=32) iv madde kullanımı, %22,6'sında (n=33) siroz, %4,8'inde (n=7) hepatoselüler karsinom (HCC) mevcuttu. Hastalarda kullanılan tedavi grupları (Glecaprevir + Pibrentasvir), (Ombitasvir + Paritaprevir + Ritonavir + Dasabuvir), (Ledipasvir + Sofosbuvir + Ribavirin), (Ledipasvir + Sofosbuvir), (Ombitasvir +Paritaprevir + Ritonavir + Dasabuvir + Ribavirin) olarak belirlendi. İlaç grupları arasında SVR yanıtı açısından bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the treatment effectiveness of direct-acting antiviral drugs administered to patients with HCV RNA positivity. METHOD In this retrospective study, patients who started direct-acting antiviral treatment for HCV RNA positivity between January 1, 2015, and March 1, 2023, at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital were included. RESULTS A study conducted at the Department of Gastroenterology, Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital, included 146 patients who tested positive for Hepatitis C Virus (HCV) between 2015 and 2023. Of these patients, 56.8% (n=83) were male, with a mean age of 53.75 ± 19.97 years. According to HCV genotyping, it was recorded that 56.8% (83 patients) had genotype 1b, while 23.3% (34 patients) had genotype 3. Among HCV-positive patients, 21.9% (n=32) reported intravenous drug use, 22.6% (n=33) had cirrhosis, and 4.8% (n=7) had hepatocellular carcinoma (HCC). The treatment groups administered to the patients were defined as follows: Glecaprevir + Pibrentasvir, Ombitasvir + Paritaprevir + Ritonavir + Dasabuvir, Ledipasvir + Sofosbuvir + Ribavirin, Ledipasvir + Sofosbuvir, Ombitasvir + Paritaprevir + Ritonavir + Dasabuvir + Ribavirin. No significant difference in sustained virologic response (SVR) was observed between the drug groups.