Irak Nasırıa şehirindeki kan bağışçılarında Hepatit B virüsü genotiplerinin moleküler tanımlanması
Molecular identification of Hepatitis B virus genotypes in blood donors in Nasiria, Iraq
  1. Tez No: 819911
  2. Yazar: DHAFER ABDULAALI ABED ALHILALI
  3. Danışmanlar: PROF. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hepatit B virüsü, dünya çapında iki milyardan fazla insanı etkileyen yaygın ciddi ve yaygın sağlık sorunlarından biridir. Oldukça etkili hepatit B virüsü aşıları 1982'den beri mevcut olmasına rağmen, halen %75'i Asya-Pasifik bölgesinde ikamet eden 350 milyondan fazla kronik taşıyıcı bulunmaktadır. Hepatit B'li kişilerde karaciğer dekompansasyonu, siroz ve hepatoselüler karsinom riski yüksektir. Dünya çapında ölüm oranının yılda 0-5 ila 1 2 milyon ölüm olduğu tahmin edilmektedir. Mevcut çalışma, şubat - ekim 2022 dönemi için Thi-Qar Kan Bankasına kan bağışlayan iki yüz kişiyi içeriyordu, toplanan kan örneği iki kısma ayrıldı, bir kısım karaciğer fonksiyon parametrelerini ve bağışıklık belirtecini tahmin etmek için ve diğeri Hepatit B virüsünün moleküler tespiti için kullanılan kısım. Mevcut çalışma, 30'u (%78,95) erkek ve 8'i (%21,05) kadın olmak üzere Hepatit B ile enfekte 38 (%19) kan donörü kaydetti, sonuçlar ayrıca virüs genotiplemesini de içeriyordu ve %47,36 A karışımı ve C karışımı genotiplemesi ve 5,26 gösterdi. % mix B genotipleme. Karaciğer fonksiyon enzimi ve amin vericisi (ALT, AST ALP ve GGT) ile ilgili olarak, çalışma bağımsız numune t testi ile hastalarda kontrol grubuna göre p'de önemli bir konsantrasyon artışı kaydetti. p.değer < 0,05. Cinsiyete göre ALP ve AST erkek hastalarda kadın hastalara göre anlamlı olarak artmışken, ALT ve GGT kadın hastalarda erkeklere göre artmış, ayrıca yaşın karaciğer fonksiyon enzimi ve amin verici konsantrasyonu üzerinde etkisinin olmadığı kaydedilmiştir. CRP, total serum bilirubin, direkt TSB ve indirekt TSB ile ilgili olarak, bu çalışma bağımsız numune t testi ile p'de hastalarda kontrol grubuna göre önemli bir konsantrasyon artışı gösterdi.p.değer < 0,05. Cinsiyete göre araştırılan çalışmada CRP erkek hastalarda kadın hastalara göre anlamlı olarak artmış, total serum bilirubini ve farklılaşması cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Ayrıca çalışma, tek yönlü ANOVA ile yaş gruplarına göre anlamlı olmayan bir farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The hepatitis B virus is one of the common serious and widespread health problems, affecting more than two billion people worldwide. Although highly effective hepatitis B virus vaccines have been available since 1982, there are still more than 350 million chronic carriers, 75% of whom reside in the Asia-Pacific region. People with hepatitis B are at increased risk of liver decompensation, cirrhosis, and hepatocellular carcinoma. The worldwide mortality rate is estimated at 0-5 to 1,2 million deaths per year. The current study involved a tow hundred individuals donated blood at Thi-Qar Blood Bank for the period from February to october 2022, the blood sample collected were divided in to two parts, one part for estimate liver function parameters and immune marker, and the other part used for molecular detection Hepatitis B virus. The current study recorded 38 (19%) of blood donor infected with Hepatitis B of which 30 (78.95%) male and 8 (21.05%) female, the results also involved virus genotyping and showed 47.36% mix A and mix C genotyping and 5.26% mix B genotyping. With regard liver function enzyme and amin transmitter (ALT, AST ALP and GGT), the study noted by independent sample t test a significant increase of concentration in patients than control group at p. value < 0.05. According to sex the ALP and AST were increased significantly in male patients compared with female patients, while ALT and GGT increased in female patients than male patients, also noted the age has not effect on concentration of liver function enzyme and amin transmitter. With regard CRP, total serum bilirubin, direct TSB and indirect TSB, the present study showed by independent sample t test a significant increase of concentration in patients than control group at p. value < 0.05. according to sex the study investigated the CRP increased significantly in male patients than female patients, while the total serum bilirubin and their differentiation has not significant difference according to sex. Also, the study showed by one way ANOVA, a non-significant difference according to age groups.