Kadın sporcularda zihinsel dayanıklılığın menstruasyon tutumlar perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of mental toughness in female athletes from the perspective of menstruation attitudes
  1. Tez No: 895109
  2. Yazar: DİLA ERBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, kadın sporcuların menstruasyon dönemlerinde sergiledikleri tutumların ve sportif zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesini hedeflemektedir. Araştırmanın örneklemini İzmir, İstanbul, Antalya illerinde yapılan müsabakalara katılan 18-43 yaş aralığında bulunan 300 lisanslı kadın sporcu oluşturmaktadır. Bu sporcular futbol, yüzme, sualtı ragbi, kano, basketbol, triatlon, sutopu, cimnastik, taekwondo, voleybol, atletizm ve hentbol gibi farklı branşlarda faaliyet göstermektedir. Bilgi toplama amacıyla Sporcu Bilgi Formu, Menstruasyon Tutum Anketi ve Sporda Zihinsel Dayanıklılık Anketi kullanılmıştır. Veri analizi için t-testi, korelasyon ve regresyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular, kadın sporcuların zihinsel dayanıklılık alt boyutları ile menstrual dönem tutum alt boyutları arasında belirli ilişkiler olduğunu göstermektedir. Özellikle, sezinleme ve kontrol alt boyutlarında negatif, güven alt boyutunda ise pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Sporcuların yaptıkları spor dalı ile zihinsel dayanıklılık alt boyutları ve menstrual dönem tutum alt boyutları arasında bazı farklılıklar belirlenmiştir. Menarş ile inkar alt boyutu arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Ancak, menstruasyon düzeni değişkeni ile anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Ağrı kesici kullanma değişkeni ile zihinsel dayanıklılık alt boyutları ve menstrual dönem tutum alt boyutları arasındaki ilişki sonucunda devamlılık, güçsüz olgu, sezinleme, inkar ve sporda zihinsel dayanıklılık toplam puanı arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Sporda zihinsel dayanıklılığın menstruasyon dönem tutumları üzerindeki öngörüsü incelendiğinde güven ile doğal olgu, güven ile sporda zihinsel dayanıklılık, kontrol ile sezinleme ve doğal olgu ile sporda zihinsel dayanıklılık arasında pozitif yönlü ilişkiye ulaşırken, güven ile sezinleme alt boyutları arasında negatif yönlü bir ilişkiye ulaşılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma kadın sporcuların menstrual periyodlar içerisindeki tutumlarının ve sportif zihinsel dayanıklılık düzeylerinin anlaşılmasına katkıda bulunmuş ve bu alandaki araştırmalara temel oluşturabilecek önemli bulgular ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes exhibited by female athletes during their menstrual periods and the levels of mental toughness in sports. The sample of the research consists of 300 licensed female athletes aged between 18-43 who participated in competitions held in İzmir, Istanbul, and Antalya. These athletes are engaged in various sports such as football, swimming, underwater rugby, canoeing, basketball, triathlon, water polo, gymnastics, taekwondo, volleyball, athletics, and handball. For data collection, the Athlete Information Form, the Menstrual Attitude Questionnaire, and the Mental Toughness in Sports Questionnaire were used. For data analysis, t-test, correlation, and regression analysis methods were employed. The findings indicate that there are certain relationships between the sub-dimensions of mental toughness and the sub-dimensions of menstrual period attitudes in female athletes. Specifically, negative relationships were found in the perception and control sub-dimensions, while a positive relationship was detected in the confidence sub-dimension. Differences were identified between the athletes' sports disciplines and the sub-dimensions of mental toughness and menstrual period attitudes. A positive relationship was observed between menarche and the denial sub-dimension. However, no significant relationship was observed with the variable of menstrual regularity. Significant differences were found between the variables of painkiller use and the sub-dimensions of mental toughness and menstrual period attitudes, including persistence, powerless perception, perception, denial, and total mental toughness in sports scores. When examining the prediction of mental toughness on menstrual period attitudes, positive relationships were found between confidence and natural perception, confidence and mental toughness in sports, control and perception, and natural perception and mental toughness in sports, while a negative relationship was found between the confidence and perception sub-dimensions. In conclusion, this study has contributed to the understanding of female athletes' attitudes during their menstrual periods and their levels of mental toughness in sports, revealing significant findings that could serve as a foundation for future research in this field.