Surviving ruins and stories of Smyrna/İzmir: Centennial memories of the great fire of 1922
Smyrna/İzmir'in hayatta kalan harabeleri ve hikayeleri: Yüzüncü yılında 1922 büyük yangınının hafızalaştırılma biçimleri
- Tez No: 895184
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Büyük Smyrna/İzmir Yangını'na ilişkin İzmir merkezli ve yangının yüzüncü yıldönümüne giden son yirmi yılda gerçekleşmiş olan karşı-hafıza çalışmalarının hikayelerini ve anlatılarını incelemeyi amaçlanmaktadır. Bunu yaparken, Büyük Yangın'ın Türkiye'deki ulus inşası süreci bağlamında resmi tarih yazımında yer bulamayışını ve toplumsal hafızada da sessizleştirilmiş oluşunu takiben son dönemdeki bu karşı-hafıza çalışmalarının bu çok katmanlı sessizleştirmelere meydan okumaya yönelik kolektif bir çaba oluşturduğunu ileri sürüyorum. Bu hafızalaştırmaları, kentin çokkültürlü yapısının yitirilmesiyle sonuçlanan şiddetli dönüşümle yüzleşmek ve Smyrna'nın kaybının İzmir'de tutulamamış kolektif yasını tutmak adına ortak bir zemin oluşturma yolunda fırsatlar olarak değerlendiriyorum. Bu ortak zemini kuran aktivistler, sanatçılar ve hemşerilerin bunu yaparken özellikle kentin eski yangın alanı ve çevresinde (yangın öncesi Rum, Ermeni ve Frenk mahalleleri) hayatta kalmış olan harabeler ve/ya hikayelerden referans noktaları olarak yararlandıklarını gösterip karşıt-hafıza işlerini üreten bu kişilerin birbirleriyle ve hayatta kalanlarla kurdukları ilişkileri analiz ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the stories and narratives of İzmir-based counter-memory works regarding the Great Fire of Smyrna/İzmir in the two decades leading to its centennial in 2022. Following its near absence in the official historiography as well as its silencing in social memory within the context of the nation building process in Turkey, I argue that these recent counter-memory works constitute a collective effort for challenging the multiple layers of silencing. While doing so, these memorializations contribute to a common ground for coming to terms with the violent past of the city and seeking potentials of a collective mourning for the unmourned loss of Smyrna -with the catastrophic destruction of its multicultural population. As the activists, artists, and locals make use of the surviving ruins within the former fire zone (the former Greek, Armenian, and Frenk quarters of the city) and seek surviving stories where pre-1922 traces are now-defunct as reference points for their counter-memory works, I analyze their interactions with these survivors and with each other.