Liman işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları; Kocaeli liman bölgesi örneği
Occupational health and safety practices in port managements; the case of Kocaeli port region
  1. Tez No: 895183
  2. Yazar: ŞABAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÇİÇEK ZENGİN BİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, limanlarda uygulanan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin liman çalışanları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Sosyo-Demografik Anket Formları kullanılmıştır. Çalışmada, Kocaeli Körfez Bölgesi'nde faaliyet gösteren 36 liman arasında ulusal ve uluslararası alanda büyük talep gören bir limanın iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ayrıntılı olarak incelenmiş ve 300 mavi yaka liman çalışanına sosyo-demografik anketler uygulanarak analiz yapılmıştır. Anket uygulaması, liman yönetiminin izin verdiği gündüz saatlerinde operasyon sahasında aktif olarak çalışan mavi yaka çalışanlara gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler, araştırma değişkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek için kullanılmıştır. Bu analizde, katılımcıların sosyo-demografik profili de dikkate alınmıştır. İstatistiksel veri analizi yöntemleri, elde edilen verilerin analiz edilerek ilişkilerin, eğilimlerin veya farklılıkların belirlenmesine yardımcı olur. Bu şekilde, araştırmanın amacına yönelik anlamlı sonuçlar elde edilir ve katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ile araştırma değişkenleri arasındaki ilişki daha iyi anlaşılır. Analize başlamadan önce, çalışma hakkında genel bilgiler verilmiş; çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, problemi ve modeli açıklanmıştır. Ayrıca, çalışmanın analiz sonuçları sunulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of occupational health and safety measures implemented in ports on port employees was evaluated. For this purpose, Socio-Demographic Questionnaire Forms were used. In the study, the occupational health and safety practices of a port that is in great demand nationally and internationally among 36 ports operating in Kocaeli Körfez Region were examined in detail and analyzed by applying socio-demographic questionnaires to 300 blue-collar port employees. The questionnaire was administered to blue-collar employees actively working in the operation area during the daytime hours permitted by the port management. The data obtained in the study were analyzed using IBM SPSS 25.0 program. Statistical analyses were used to examine the relationship between the research variables. In this analysis, the socio-demographic profile of the participants was also taken into consideration. Statistical data analysis methods help to identify relationships, trends or differences by analyzing the data obtained. In this way, meaningful results are obtained for the purpose of the research and the relationship between the socio-demographic characteristics of the participants and the research variables is better understood. Before starting the analysis, general information about the study was given; the subject, purpose, scope, problem and model of the study were explained. In addition, the results of the analysis are presented and interpreted.