Mavi Kelebek Sarmaşığı (Clitoria ternatea) ekstraktından biyosentezlenen çinko oksit nanopartiküllerin İn Vitro antimikrobiyal, antidiyabetik ve antioksidan aktivitelerinin değerlendirilmesi
Zinc biosynthesis from blue butterfly (Clitoria ternatea) extract oxide nonaparticles are antimicrobial, antidiabetic and antioxidant in vitro evaluation of activities
  1. Tez No: 895212
  2. Yazar: SIDIKA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRİYE YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyomedikal uygulamalar için biyo-fonksiyonel nano boyutlu malzemelerin sentezi, karakterizasyonu, araştırılması ve uygulanması son derece hayati önem taşımaktadır. Yeşil sentez yöntemi ile çevre dostu, toksik olmayan ve güvenli reaktifler olarak adlandırılan biyolojik materyaller kullanılarak farklı şekil ve boyutta nanoyapılar sentezlenmektedir. Bu çalışmada Clitoria ternatea ekstraktı aracılı sentezlenen çinko oksit nanopartiküllerin (MK-ZnO NP) biyomedikal uygulamalarda kullanımına yönelik antimikrobiyal, antioksidan ve antidiyabetik aktivitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Clitoria ternatea sulu bitki özütü kullanılarak yeşil sentez yolu ile sentezlenen çinko oksit nanopartiküller UV-vis 362 nm'de absorpsiyon piki, EDX analizinde yüzey plazmon rezonansı nedeniyle 1 keV'de karakteristik bir absorbsiyon zirvesi sergilemiştir. MK-ZnO NP'lere ait elementel kompozisyonda Zn (%48,9) elementi belirlenmiştir. ZnO NP'nin ortalama kristal boyutu 16,32 nm olarak hesaplanmıştır. MK-ZnO NP'ler Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis ve Escherichia coli türlerine karşı kayda değer antibakteriyel aktivite göstermiştir. MKZnO NP'lerin (50-2000 μg/mL) DPPH radikal süpürme aktiviteleri en düşük %9,4 iken en yüksek %78,1 olarak bulunmuş ve IC50 dozu 623,48 μg/mL olarak hesasplanmıştır. MK-ZnO NP'lerin (1250-10000 μg/mL) α- amilaz enzim aktivitesini inhibe etme yüzdesi en düşük %70,6 iken en yüksek %94,3 olarak bulunmuş ve IC50 dozu 502,61 μg/mL olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak Clitoria ternatea kullanılarak başarılı bir şekilde sentezlenen çinko oksit nanopartiküller antimikrobiyal, antioksidan ve antidiyabetik etkinliği açısından biyomedikal alanlarda kullanılabilecek bir ajan olarak umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The synthesis, characterization, research and application of bio-functional biomedical nano-sized materials for biomedical applications is of vital importance. With the green synthesis method, nanostructures of different shapes and sizes are synthesized using biological materials called environmentally friendly, non-toxic and safe reagents. The aim of this study was to evaluate the antimicrobial, antioxidant and antidiabetic activities of Clitoria ternatea extract-mediated synthesized zinc oxide nanoparticles (MK-ZnO NP) for use in biomedical applications. Zinc oxide nanoparticles synthesized by green synthesis using Clitoria ternatea aqueous plant extract exhibited an absorption peak at UV-vis 362 nm and a characteristic absorption peak at 1 keV due to surface plasmon resonance in EDX analysis. Zn (48.9%) was determined in the elemental composition of MK-ZnO NPs. The average crystal size of ZnO NP was calculated as 16.32 nm. MK-ZnO NPs showed significant antibacterial activity against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis and Escherichia coli species. DPPH radical scavenging activities of MK-ZnO NPs (50-2000 μg/mL) were found to be the lowest 9.4% and the highest 78.1%. The IC50 dose was calculated as 623.48 μg/mL. The percentage of inhibition of α-amylase enzyme activity by MK-ZnO NPs (1250- 10000 μg/mL) was found to be the lowest 70.6% and the highest 94.3%. The IC50 dose was calculated as 502.61 μg/mL. In conclusion, zinc oxide nanoparticles successfully synthesized using Clitoria ternatea are promising as an agent that can be used in biomedical fields in terms of antimicrobial, antioxidant and antidiabetic activity.