Spontan intraserebral kanamalı hastalarda hastane içi mortalitenin ön görülmesinde pan-immün inflamasyon değerin performansının değerlendirilmesi
Assessing the performance of pan-immune inflamation value for predicting in the hospital mortality of spontaneous intracerebral hemorrhage patients
  1. Tez No: 895211
  2. Yazar: HAZAL ZEYNEP DADÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA EBRU ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Spontan İSK yüksek oranda mortalite ve kötü fonksiyonel prognozla ilişkilidir. Bu çalışmada spontan İSK'lı hastalarda başvuru sırasındaki PID'in hastane içi ölümü öngörmedeki prognostik önemini değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca PID'nin öngörücü performansını NLO, TLO ve Sİİ gibi diğer inflamatuar indekslerle karşılaştırdık. Materyal ve metot: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2011 ile Aralık 2021 tarihleri arasında spontan İSK'nın başlangıcının 24 saati içinde yatırılan ardışık 102 hasta alındı. Hastalar taburcu edildiklerinde hayatta kalanlar ve hastanede ölenler olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar demografik özellikler, risk faktörleri, yatış sırasındaki GKS, NIHSS skoru, SKB, DKB, hastanede kalış süresi, nöroradyolojik görüntüleme özellikleri, tedaviler, hemogram parametereleri, NLO, TLO, Sİİ indeksi ve PID açısından karşılaştırıldı. Hastane içi mortalite için PID'in NLO, TLO ve Sİİ indeksi ile karşılaştırmalı öngörü performansını değerlendirmek için lojistik regresyon ve ROC analizleri yapıldı. Bulgular: Hastanede ölen hastalarda (n:45) yaş ortalaması daha yüksek, GKS'u daha düşük, NIHSS skoru daha yüksek, hematom hacimleri daha geniş, diyabet, intraventriküler yayılım ve cerrahi girişim sıklığı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Spontaneous ICH is associated with high mortality and disability rates. We evaluated the prognostic significance of the admission PIV for predicting in-hospital mortality, and compared the predictive performance of PIV with other inflammatory markers, such as NLR, PLR, and SII index. Material and method: This retrospective study included 102 consecutive patients admitted within 24 h of spontaneous ICH onset between January 2011 and December 2021. Patients were categorized as survivors discharged from the hospital and those who died during hospitalization. The groups were compared for demographics, risk factors, admission GCS, NIHSS, SBP, DBP, imaging characteristics, duration of hospitalization, hemogram parameters, treatment details, NLR, PLR, SII index, and PIV. ROC curve and logistic regression analyses were performed to compare the predictive performance in-hospital mortality of PIV with NLR, PLR, and SII index. Results: Patients who died in the hospital (n = 45) were significantly older compared to survivors. These patients were characterized by lower GCS, higher NIHSS score, larger hematoma volumes, a higher prevalence of diabetes, intraventricular hemorrhage, and having undergone surgical intervention. In addition, they exhibited significantly higher NLR, PLR, SII, and PIV (p < 0.05). PIV had a beter predictive value than other inflamatory indexes. Conclusions: We suggested that PIV may serve as a valuable prognostic indicator for predicting in-hospital mortality in patients with spontaneous ICH. Notably, PIV demonstrated superior predictive value compared to the NLR, PLR, and SII. This is the first study to assess the potential of PIV as a predictor of mortality in ICH.