Covıd-19 pandemi döneminin Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin finansal rasyolar yardımı ile analizi
Analysing the effects of the Covid-19 pandemic on the Turkish banking sector with the financial ratios
  1. Tez No: 895220
  2. Yazar: ULAŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
2019 Yılı aralık ayı itibari etkileri görülen ve 11 Mart 2020 tarihinde WHO tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19'un dünya ekonomisini etkilediği görülmektedir. Pandemi ilanıyla birlikte uygulanan sokağa çıkma yasakları, evden çalışma uygulamaları, sektörel kapama ve/veya kısıtlamalar küresel çapta bir ekonomik krizi ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmanın amacı, dünyada ekonomik bir krize neden olan Covid-19 sürecinin Türk Bankacılık Sektörü üzerindeki etkilerinin, finansal rasyolar aracılığı ile tespit edilmesidir. Bankaların, pandemiden önceki döneme ait finansal rasyolarının pandemiden sonraki döneme ait finansal rasyolarla kıyaslanması suretiyle; veriler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı T-Testi aracılığıyla ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda pandemi öncesi dönemle pandemi sonrasındaki dönem arasında, rasyo analizine tabi tutulan banka verilerinde, anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been observed that Covid 19, whose effects were first seen by December 2019, and which was declared a pandemic by the WHO in March 11, 2022, has affected the World economy. Curfews, work-from-home practices, sectoral closures and/or restrictions implemented with the declaration of the pandemic have revealed a global economic crisis. The aim of this study is to determine the economic effects of the Covid-19 period on the Turkish Banking Sector through financial ratios. By comparing the financial ratios of the banks for the pre-pandemic period with the financial ratios for the post-pandemic period; it is attempted to determine whether there is a significant difference between the data through the T-Test. This study contributes to the literature in this field by determining the effects of the Covid-19 pandemic period on banks, which are the building blocks of financial markets.